نشست علمی فقه معاصر برگزار شد نشست علمی فقه معاصر برگزار شد نشست علمی فقه معاصر برگزار شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
نشست علمی فقه معاصر برگزار شد نشست علمی فقه معاصر برگزار شد نشست علمی فقه معاصر برگزار شد نشست علمی فقه معاصر برگزار شد نشست علمی فقه معاصر برگزار شد

نشست علمی فقه معاصر برگزار شد

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: ۲۰ محور در پاسخگویی به شبهات، سئوالات و کج‌اندیشی‌ها درباره کرونا احصا شده که حوزه باید به این شبهه‌ها پاسخ بگوید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج،آیت‌الله علیرضا اعرافی در نشست علمی فقه معاصر بیان کرد: ستاد حوزوی حوادث و بحران با همراهی طلاب و نیروهای جهادی حوزه در سطح کشور شکل گرفت و طلاب وارد فضای اجتماعی و همدلی و گره گشایی از مشکلات شده‌اند.
مدیر حوزه‌های علمیه افزود: در این بحران، کارنامه خوبی رقم خورده است که جای تقدیر دارد، این نیروها در مراکز و نهادهای مختلف دست به تلاش زدند و امید است این بلا هر چه زودتر از جامعه بشریت و جهان و مسلمین رفع شود.
وی تصریح کرد: موج‌سواری‌ها و هجمه‌هایی از سوی دشمنان در رابطه با کرونا شکل گرفت که در این خصوص ۲۰ محور در پاسخ‌گوئی به شبهات و سوالات و کج‌اندیشی‌ها درباره کرونا احصا شد که حوزه باید بدان پاسخ بگوید.
اعرافی اظهار داشت: این محورهای مهم، شامل مسائل اخلاقی، فقهی، فرهنگی، اجتماعی، دینی، سیاسی، کلامی، فلسفی و دارای ابعاد گسترده‌ای است و حوزه پاسخگوی همه این شبهات و پرسش ها است و در مباحث فقهی و فلسفی به آن پاسخ می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: دامنه وسیعی از شبهه پراکنی‌ها، علیه قم و ایران شاهد بودیم هرچند بسیاری از شبهات به مرو و در دل حوادث مختلف، پاسخ داده شده و باید همچنان مورد ارزیابی قرار گیرد.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: یک محور مهم، مباحث آموزشی است که اهمیت زیادی دارد، همچنین پاسخگوئی به شبهات و سوالات پیرامون کرونا و بحث‌های تبلیغی و ثبت و ضبط این حوادث از جمله مسائل مهمی است که باید به آن توجه شود.
آیت الله اعرافی در مورد مسائل آموزشی افزود: عمده مباحث مربوط به سطح یک است که با اهتمام اساتید و تلاش طلاب ۹۰ درصد از بار سطحی اطلاعات آموزشی برداشته شد و مسیر آموزشی به شکل جدید گشوده شد و پیش رفت و حتی در بسیاری از دروس جلوتر هستیم و امید است از نظر کیفیت نیز در همین سطح باشیم.
وی عنوان کرد: اساتید بخشی از عقب‌افتادگی‌ها را جبران کردند و تجربیات خوبی در تدریس غیرحضوری شکل گرفت که باید به این تجربیات عمق بخشیده و ضوابط و آئین نامه آن تدوین و گزارش‌ها به طور دقیق جمع‌آوری شود.
مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: باید پشتیبانی‌های لازم برای پیشرفت طلاب فراهم گردد تا افت تحصیلی در سطح یک نداشته باشیم و عقب ماندگی رفع شود و به پایان سال تحصیلی برسیم، اگر در ماه مبارک رمضان این بیماری ریشه کن شد، دروس به طور عادی ادامه  پیدا می کند وگرنه با همین روال پیش می رود.
آیت الله اعرافی بیان کرد: بحث سطوح عالی باید دقیق باشد و طلاب به شکل مجازی پیش روند و با تدابیر لازم انجام و به شکل مجازی این سطوح عالی ابلاغ و حضور طلاب در دروس بررسی شود و رشد تحصیلی مشخص باشد.
وی گفت: در چند ماه آینده حرکتی در دروس خارج آغاز می‌شود و در آن دیدگاه های مختلف در ارتباط با بیماری های واگیردار و بحران‌های اجتماعی و بهداشتی استخراج شود که در این بخش نیاز به کاری بنیادی و دراز مدت وجود دارد.
یادآور می‌شود، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تا ساعت ۱۴ روز پانزدهم فروردین‌ماه، ۵۳ هزارنفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و سه هزار و ۲۹۴  نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۱۷هزار و ۹۳۵ نفر نیز بهبودیافته‌اند.


| شناسه مطلب: 99774
کرونا فقه معاصرمطالب مرتبط

نظرات کاربران