فعالیت های بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه


با آغاز دوره جدید اعزام عمره گزاران به سرزمین وحی برنامه های متنوع و گوناگونی با همکاری همه دست اندرکاران بعثه مقام معظم رهبری در این سرزمین برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمين خادمي در گفت وگو با خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج در مكه مكرمه گفت: برگزاري زيارت دوره اي ويژه بانوان طلبه، برگزاري همايش ويژه استادان دانشگاه، نشست هم انديشي با روساي دانشگاه ها، نشست هم انديشي با نخبگان طلاب و همايش قرآن و اهل بيت عليهم السلام ويژه عمره گزاران حوزه هاي علميه خواهران برخی از فعاليت هاي بعثه در عملیات عمره سال جاری بود.

وي همچنين همايش بعثت و ظهور براي عمره گزاران طلاب برادر، برگزاري جلسه مكه شناسي براي كاروان هاي استادان دانشگاه ها و دانشجويان و برگزاري جلسات پرسش و پاسخ اعتقادی را از ديگر اقداماتي دانست كه بعثه مقام معظم رهبري در اين مدت در مكه مكرمه انجام داده است.

حجت الاسلام خادمي خاطر نشان كرد: خوشبختانه با آغاز دوره جديد اعزام عمره گزاران به سرزمين وحي برنامه هاي متنوع و گوناگوني با همكاري همه دست اندركاران بعثه مقام معظم رهبري در اين سرزمين برگزار شده است كه جا دارد از همينجا از همه آن ها تشكر و قدرداني كنم.

وي با بيان اين كه برنامه هاي بعثه مقام معظم رهبري مورد توجه و استقبال بسيار خوب زائران قرار گرفته است، خاطر نشان كرد: خوشبختانه در اين مدت همكاران ما در بعثه تمام تلاش خود را به كار بستند تا بتوانند برنامه هاي ارزنده اي را به زائران ارائه كنند كه اميدواريم اين تلاش ها مورد توجه حضرت حق قرار بگيره و از ما بپذيرد.

نماينده بعثه مقام معظم رهبري در مكه مكرمه خاطر نشان كرد: با برنامه ریزی صورت گرفته توسط امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با توجه به ورود 3 کاروان از عمره گزاران خواهر حوزه های علمیه در هفته به مکه مکرمه تمامي آنها به زیارت دوره ویژه بعثه مقام معظم رهبری اعزام شدند و جلسه مکه شناسی در محل استقرار آنها توسط کارشناسان بعثه براي آن ها برگزار شد.

حجت الاسلام خادمي همچنين از برگزاري جلسات هفتگی مسئولان فرهنگی هتلها در مکه مکرمه، خبر داد و افزود: جلسه مسئولان فرهنگی هتلها با موضوع بررسی عقاید و پاسخ به شبهات برگزار شد كه حجت الاسلام و المسلمین علیزاده موسوی به بیان بررسی عقاید و پاسخ به شبهات مطرح پرداخت که با استقبال مسؤولان فرهنگی روبه رو شد.

وي يادآور شد: جهت ارتقاء سطح فکری و مهارت های مسئولان فرهنگی هتلها در طول دوره حضور آنها در مکه مکرمه جلسات مختلف آموزشی شامل مکه شناسی، آشنایی با تاریخ اسلام، بازدید از اماکن مکه مکرمه و پاسخ به شبهات از سوی امور فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه برگزار می شود.

حجت الاسلام خادمي گفت: زيارت دوره ويژه مكه مكرمه از سوي بعثه مقام معظم رهبري و با همكاري ستاد عمليات عمره براي تمامي دانشجويان عمره‌گزار برگزار شد.در اين برنامه تمامي شركت كنندگان با جغرافياي شهر مكه و اماكن تاريخي و مذهبي و بسياري از مكانهايي كه پيامبر اسلام در آن وقوف داشته است آشنا شدند.

وی افزود: در اين زيارت دوره به خاطر كثرت شركت‌كنندگان، با برنامه‌ريزي كه امور فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري انجام داده است. يك نفر راوي در آرامگاه شهداي فخ و يك نفر راوي در منطقه جعرانه مستقر مي‌شود و از سه هتل ميدان، تيسير و القادريه كه محل استقرار دانشجويان عمره‌گزار است با فاصله زماني نيم ساعت عزيزان حركت و از اماكن برنامه‌ريزي شده بازديد و راويان بعثه، توضيحات لازم را مي‌دهند و سپس در جعرانه محرم شده و برمي‌گرداند.

در اين زيارت دوره ويژه در مسير سرزمين بني سعد با عبور از مناطق سرف به محل ازدواج پيامبر با ميمونه در سال 7 هجري قمري بعد از عمره‌القضا  مي‌رسند و مرقد ميمونه در قبرستان سرف را زيارت مي‌كنند.

سپس به منطقه بني سعدبن بني بكربن هوازن محل اقامت زمستاني طائفه بني سعد مي‌رسند مكاني كه پيامبر اكرم (ص) 5 سال نزد حليمه سعديه در اين سرزمين رشد و تعالي يافت در ادامه مسير به گذرگاه عملياتي حنين مكان روبرو شدن سپاه 12هزارنفري پيامبر با كفار هوازن و ثقيف رسيده روحانيون محترم كاروانها درباره نحوه حمله لشگريان كفار هوازن و ثقيف تحت فرماندهي مالك ابن عوف نصري به سپاه اسلام و امداد الهي در پيروزي سپاه پيامبر بركفار، تقسيم 24هزار شتر، 40 هزار گوسفند و ديگر غنائم غزوه حنين توضيحاتي ارائه مي‌نمايند. در پايان در جعرانه محرم شده برمي‌گردند.
نظرات کاربران