مصوبه تبدیل مسجد «ایاصوفیه» به موزه لغو شد مصوبه تبدیل مسجد «ایاصوفیه» به موزه لغو شد مصوبه تبدیل مسجد «ایاصوفیه» به موزه لغو شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
مصوبه تبدیل مسجد «ایاصوفیه» به موزه لغو شد مصوبه تبدیل مسجد «ایاصوفیه» به موزه لغو شد مصوبه تبدیل مسجد «ایاصوفیه» به موزه لغو شد مصوبه تبدیل مسجد «ایاصوفیه» به موزه لغو شد مصوبه تبدیل مسجد «ایاصوفیه» به موزه لغو شد

مصوبه تبدیل مسجد «ایاصوفیه» به موزه لغو شد

دادگاه عالی اداری ترکیه، مصوبه دولت این کشور در نیمه نخست قرن گذشته میلادی مبنی بر تبدیل مسجد «ایاصوفیه» شهر استانبول به موزه را لغو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، اسپوتنیک نوشت: دادگاه عالی اداری ترکیه، روز ۲۰ تیرماه، مصوبه دولت این کشور در ۲۴ نوامبر ۱۹۳۴ میلادی مبنی بر تبدیل مسجد ایاصوفیه به موزه را لغو کرد و آن را غیر قانونی دانست.


شورای دولتی ترکیه اعلام کرد: ایاصوفیه در مالکیت بنیاد سلطان فاتح محمدخان بوده و به‌عنوان مسجد در اختیار جامعه گذاشته شده است.


این شورا تأکید کرد: ایاصوفیه به‌عنوان مسجد در سند ثبت شده است و این قابل تغییر نیست. مانع‌تراشی برای استفاده از اموال غیرمنقول و حقوق متعلق به بنیاد که در اختیار عموم گذاشته شده است، میسر نیست.


از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه با امضای فرمان تبدیل ایاصوفیه به مسجد، اجازه اقامه نماز در این مکان را صادر کرد.


وزیر امور خارجه ترکیه پیش از این گفته بود که کشور وی حق دارد وضعیت کلیسای جامع را تغییر دهد و آن را به مسجد تبدیل کند، بدون آنکه نظر سایر کشورها را در نظر بگیرد.


ایاصوفیه در ۲۷ دسامبر ۵۳۷ میلادی به‌عنوان کلیسا افتتاح شد. کلیسای جامع بیش از هزار سال بزرگترین معبد جهان مسیحی بود. پس از سقوط امپراتوری بیزانس در سال ۱۴۵۳میلادی و سیطره عثمانی‌ها بر قسطنطنیه، کلیسای جامع به مسجد تبدیل شد، اما از سال ۱۹۳۴ میلادی این بنا با حکم بنیانگذار دولت مدرن ترکیه، کمال آتاتورک، به موزه تبدیل شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.


واکنش کلیسای ارتدوکس روسیه
ولادیمیر لگوی، رئیس اداره روابط عمومی کلیسای ارتدوکس روسیه گفت: کلیسای ارتدوکس روسیه از اینکه سخنان «پاتریارک کریل»، اسقف اعظم این کشور در نظر گرفته نشد و ایاصوفیه دوباره به مسجد تبدیل می‌شود، اظهار تاسف می‌کند.
وی گفت: «اسقف اعظم روسیه در اظهارات خود در تاریخ ۶ ژوئیه تأکید کرد که وظیفه هر کشور متمدن حفظ تعادل و آشتی دادن تضادها در جامعه است، نه تشدید کردن آنها، و کشورها باید برای تقویت اتحاد مردم تلاش کنند نه جدایی میان آنها».


ولادیمیر لگوی در ادامه افزود: مایه تأسف است که این سخنان شنیده نشده است.


 


این در حالی است که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) نیز از ترکیه خواسته بود که بنای ایاصوفیه در استانبول را که در لیست آثار باستانی این سازمان قرار دارد به مسجد تبدیل نکند.


| شناسه مطلب: 101359
ترکیه مسجدمطالب مرتبط

نظرات کاربران