حاجی و نور حج‌ + فیلم حاجی و نور حج‌ + فیلم حاجی و نور حج‌ + فیلم بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
حاجی و نور حج‌ + فیلم حاجی و نور حج‌ + فیلم حاجی و نور حج‌ + فیلم حاجی و نور حج‌ + فیلم حاجی و نور حج‌ + فیلم

حاجی و نور حج‌ + فیلم

حج کانون اراده بسیاری از مسلمانان در بازه‌ای مشخص است. اسلام به عنوان یک دین متحقق با چنین عملی از مذاهب فرا می‌رود و خود را به عنوان یک نقطه اشتراک موجود می‌نمایاند. حاجی پس از سفر حج با تغییر نگرش و رفتار مواجهه می شود.

امام صادق علیه السلام فرمودند:الحاجُّ لایَزالُ عَلَیْهِ نُورُ الحَجِّ مالَمْ یَلُمَّ بِذَنْبٍ.


نور و روشنایی حج همواره بر حاجی باقی است، تا وقتی که دنبال گناه نرفته باشد.فروع کافی، ج 4، ص 255


 


فضای معنوی مراسم و مناسک حج، دل و جان را روشن می‌کند و این روشنایی به چهره و سیما نفوذ می‌کند.از این رو، حاجیِ پاک شده و از عرفات و منا برگشته که طواف و سعی و نماز خویش را به پایان رسانده باشد، نورانیّتی ارزشمند پیدا می‌کند.
این نورانیّت، نور ایمان و پاکی و تقواست و تا وقتی باقی است که آلودگی گناه پیش نیامده باشد. مثل کسی که در نهری شستشو کرده و چرکها را از بدن و چهره خویش زدوده است، سیمای روشن و نظیف او نشانگر این تطهیر و پاکی است و تا زمانی که در معرض گرد و غبار قرار نگیرد و دود و آلودگی به او نرسد، همچنان شفّاف و درخشنده است.
گناه، همچون نقطه تاریکی دل را سیاه می‌کند. سیه‌دلی در وضع ظاهر هم تأثیر می‌گذارد. سیمای متقین با سیمای فاجران متفاوت است.


 


در ادامه کلیپی زیبا را که توسط پایگاه اطلاع رسانی حج تهیه شده است، میبینید:


  
مطالب مرتبط

نظرات کاربران