استقرار نیروهای امنیتی زن برای نخستین‌بار در حرم مکی استقرار نیروهای امنیتی زن برای نخستین‌بار در حرم مکی استقرار نیروهای امنیتی زن برای نخستین‌بار در حرم مکی بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
استقرار نیروهای امنیتی زن برای نخستین‌بار در حرم مکی استقرار نیروهای امنیتی زن برای نخستین‌بار در حرم مکی استقرار نیروهای امنیتی زن برای نخستین‌بار در حرم مکی استقرار نیروهای امنیتی زن برای نخستین‌بار در حرم مکی استقرار نیروهای امنیتی زن برای نخستین‌بار در حرم مکی

استقرار نیروهای امنیتی زن برای نخستین‌بار در حرم مکی

عربستان سعودی برای نخستین‌بار نیروهای امنیتی زن را با هدف آنچه حفظ امنیت و نظم عمره‌گزاران و زائران خانه خدا خوانده شده است، در حرم مکی مستقر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، سرویس‌های امنیتی عربستان سعودی برای نخستین‌بار در نوع خود به منظور آنچه تأمین امنیت زائران خانه خدا خوانده شده است، نیروهای پلیس زن را در حرم مکی مستقر کردند. که با واکنش‌های موافق و مخالف کاربران در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.


وزارت کشور عربستان سعودی در حساب کاربری خود در توییتر، تصویر یکی از این نیروهای امنیتی زن را در برابر کعبه منتشر کرد در حالی که با لباس نظامی در آنجا مستقر است و عمره‌گزاران هم مشغول ادای مناسک شان هستند.


با وجود اینکه بخشی از کاربران، حضور پلیس زن در مسجدالحرام را به منظور حفظ نظم و امنیت تمجید کردند و دلیلش را هم تعامل بهتر زائران و عمره‌گزاران زن با زنان دانستند؛ اما برخی کاربران هم از این اقدام انتقاد کرده و معتقدند که حضور زنان در لباس نظامی در داخل حرم مکه نامناسب است.


عربستان سعودی همچنین قرار است در ادامه سیاست‌هایی که ولی‌عهد این کشور نام آن را اصلاحات اجتماعی گذاشته است به زنان این کشور اجازه عضویت در ارتش و نیروهای مسلح را بدهد.


پیش از این «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان تلاش‌هایی برای صدور قوانین و فرامین حکومتی در جهت دادن آزادی‌های بیشتر به زنان سعودی از جمله رانندگی، حضور در مسابقات ورزشی، مسافرت، کار و راه‌اندازی مشاغل خصوصی بدون رضایت شوهر یا پدر را انجام داده است.


این در حالی است که ده‌ها زن فعال مدنی و حقوقی عربستانی در زندان به سر می‌برند و گزارش‌هایی درباره اعمال شکنجه علیه آنان منتشر شده است .


ناظران معتقدند، اقدامات به ظاهر اصلاح‌طلبانه ولی‌عهد سعودی در راستای تلاش او برای رسیدن به پادشاهی و جلب توجه آمریکا به منظور حمایت از این قضیه انجام می‌شود، به خصوص که عربستان از سوی نهادها و مجامع بین‌المللی با انتقادات شدیدی در زمینه حقوق بشر و محدودیت‌های آزادی‌های مدنی مواجه است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران