درنشست مسئولان حوزه حج صورت گرفت؛

بررسی گزارش دو کارگروه‌ آسیب شناسی حوزه های حج و زیارت

درنشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، گزارش کارگروه های بررسی وظایف سازمان حج و زیارت در اربعین و امور کارگزاران بررسی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، نشست شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل و گزارش کارگروه های‌ بررسی وظایف سازمان حج و زیارت در اربعین و امورکارگزاران ارائه شد.


دراین جلسه آقای داود باقری مسئول هماهنگی دبیرخانه کارگروه‌های20 گانه بازنگری فرآیندهای اجرایی درحوزه حج و زیارت و آقایان حمید رضا محمدی و سعید کوزه گران مسئولان کارگروههای بررسی وظایف سازمان حج و زیارت در اربعین و امور کارگزاران گزارش داده وتصریح کردند: در جلسات کارشناسی که با حضور صاحب‌نظران این    حوزه ها برگزار شد ضمن اصلاح فرآیندها ، ارتقاء و تسهیل درخدمات ارائه شده درمجموعه حج و زیارت با ارائه راهکارهای جدید مورد نظر بود.


در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین از بررسی ها و برنامه ریزهای انجام شده برای اربعین امسال با توجه به شرایطی که شیوع بیماری کرونا در ایران و عراق ایجاد کرده است ، گزارش داد.


وی گفت: سه برنامه برای اربعین امسال تعریف گردیده که این برنامه ها براساس تجارب سال های قبل تنظیم و طراحی شده است.


رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با اشاره به همکاری 33 نهاد ، سازمان و گروه دولتی و عمومی و بیش از70 موسسه و گروه مردمی با این کمیته ، تصریح کرد: محور سیاست ها، برنامه ریزی ها و فعالیت های فرهنگی دراربعین، توجه به توصیه های مقام معظم رهبری ، همچنین تقویت مرجعیت دینی ، احترام به حاکمیت و تکریم مردم عراق و حاکم کردن روح زیارت در مراسم اربعین است. 


دراین نشست نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت بر لزوم توجه به فعالیت های حوزه اربعین در داخل کشور با محوریت بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در بخش های فرهنگی و ثبت نام و اعزام زائر تاکید کرد و با یادآوری ابعاد این رویداد عظیم مردمی که با حضورملیت ها و پیروان ادیان مختلف برگزار می شود،  پیشنهاد تشکیل موزه زیارت و اربعین را ارائه داد.


آقای علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز با بیان اینکه اربعین فرصت     بی نظیری برای شناساندن آرمانها و ارزشهای نهضت امام حسین(ع)است، تصریح کرد: جاذبه زیارت اربعین موجب شده است که میلیون ها نفر از ملیت ها و ادیان مختلف در این همایش عظیم انسانی شرکت کنند و ما باید قدر این نعمت را بدانیم و برای مخاطبین نهضت حسینی ازهمه سلیقه ها و گروهها برنامه ریزی کنیم.


وی اربعین را فرصت بسیار مناسبی برای پیگیری برنامه ها در حوزه بین الملل دانست و لزوم تعامل و بهره گیری از ظرفیت دستگاهها و نهادهای فعال داخلی در این حوزه را برای تبیین اهداف و ارزش های نهضت حسینی و کنگره اربعین به مسلمانان و پیروان سایر ادیان که دراین راهپیمایی حضور دارند، یادآور شد.


برپایه این گزارش، درابتدای این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه ملت ایران با عنایات الهی و هدایت های رهبری در صحنه انتخابات به صورت گسترده حاضر شده و به مستکبرین و بدخواهان نه گفتند، اظهار داشت: مردم ایران از این آزمون بزرگ نیز با سرافزاری عبور کردند وحتی در برخی کشورها برای حضوردر پای صندوق های رای صدها کیلومتر را طی کرده و آراء خود را به صندوق ها انداختند.


حجت الاسلام والمسلمین نواب با انتقاد ازاینکه دربرخی کشورها که خود را مهد تمدن    می دانند به افرادی که می خواستند پای صندوق های رای حاضر شوند تعرض هایی صورت گرفت، ازبرنامه سازان مستند و رسانه ای خواست به مجموعه ای از زیبائی های این حماسه و اعمال زشت مدعیان آزادی بپردازند.


وی در پایان ابراز امیدواری کرد خداوند افرادی را که همچنان درخواب غفلت بسر میبرند و افکار پوچ و بیهوده را دنبال می کنند، بیدار کند و و منتخب مردم نیز با یاری خداوند و دعای خیر ملت ایران ، مشکلاتی را که کشور و مردم با آن مواجه اند ، مرتفع سازد.


 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران