آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق

آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق

آخرین نتایج انتخابات عراق نشان می دهد که جریان صدر به ۷۳ کرسی در این دوره از انتخابات پارلمانی دست یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، آخرین نتایج انتخابات پارلمانی عراق از پیشتازی صدری ها در این انتخابات حکایت دارد. بر اساس گزارش هایی که در این زمینه منتشر شده است، پراکندگی کرسی های پارلمانی در عراق طی ۴ سال آینده به شرح ذیل است:


جریان صدر: ۷۳ کرسی


حزب تقدم: ۴۰ کرسی


دولت قانون: ۳۷ کرسی


شخصیت های مستقل: ۲۰ کرسی


حزب دموکرات کردستان: ۳۲ کرسی


حزب عزم: ۱۴ کرسی


ائتلاف فتح: ۱۴ کرسی


جنبش امتداد: ۱۰ کرسی


اتحاد اسلامی: ۹ کرسی


الجیل الجدید: ۹ کرسی


اشراقة کانون: ۸ کرسی


جریان های حکمت و النصر: ۵ کرسی


علیرغم اینکه پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام نگرانی‌های فراوانی در خصوص ایجاد خلل‌های امنیتی در جریان آن وجود داشت، اما انتخابات در یک فضای کاملاً با ثبات از لحاظ امنیتی برگزار شد. این نیروهای مسلح عراق بودند که موفق شدند امنیت انتخابات را تأمین کنند.


در این میان نباید از نقش پررنگ، مهم و بسزای «حشد شعبی» در تأمین امنیت انتخابات نیز به سادگی عبور کرد. نیروهای حشد شعبی حتی به فاصله چند روز مانده به برگزاری انتخابات پارلمانی، طی عملیات‌های مختلف در استان‌های گوناگون تلاش‌های بقایای عناصر تکفیری برای انجام عملیات‌های خرابکارانه در روز انتخابات را ناکام گذاشتند. در طول روزهای گذشته بسیاری از مسیرهای ورود تکفیریها به مناطق حساس عراق توسط حشد شعبی ناکام گذاشته شد.


از همین روی، پر واضح است که حشد شعبی یکی از عوامل مؤثر در تأمین امنیت انتخابات پارلمانی عراق بوده است. از سوی دیگر، باید این مسأله را نیز در نظر داشت که شرایط این دوره از انتخابات پارلمانی عراق با ادوار گذشته کاملاً متفاوت بوده است. در این دوره انتخابات نه به صورت استانی که به صورت منطقه‌ای برگزار شد. در این میان، برخی جریان‌ها تلاش کردند تا از فضای جدید انتخابات برای رأی آوری خود استفاده کنند که تلاش آنها با ناکامی مواجه شد.


طبق اعلام کمیساریای عالی انتخابات عراق، نتایج نهایی انتخابات ساعت 18:00 عصر امروز به وقت بغداد، اعلام خواهد شد.


کمیساریای عالی انتخابات عراق، دیروز (دوشنبه، 11 اکتبر)، اعلام کرد که بر اساس نتایج اولیه، میزان مشارکت در انتخابات روز گذشته عراق به 41 درصد می‌رسد. برخی منابع نیز میزان مشارکت بر اساس نتایج اولیه را 43 درصد اعلام می‌‌کنند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران