نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد

نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد

نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در هتل پارسیان آزادی برگزار شد.

درنشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که عصر روز سه شنبه(27 مهر ماه) برگزار شد در ابتدا حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن خوش آمد گویی به میهمانان تمسک به قرآن کریم، دفاع از سنت نبوی و تمسک به اهل بیت(ع) را از راه های رسیدن به وحدت میان امت اسلامی برشمردند.


وی تأکید کرد: توجه به قضایای مشترک میان امت اسلامی و اهانت نکردن به مقدسات دیگر مذاهب از راه های مهم دیگر جهت رسیدن به وحدت میان امت اسلامی است.اسامه حمدان عضو دفتر سیاسی حماس در ادامه  ضمن تحیت به روح امام خمینی(ره)  و درود به رهبر معظم انقلاب اسلامی، از تمام کسانی که برای وحدت تلاش می کنند، قدردانی کرد و اظهار داشت: وحدت وظیفه شرعی است و در قرآن و سنت بر آن تاکید شده است.


وی تصریح کرد: سالهاست در مقابل فتنه های تکفیری ایستادگی می کنیم، البته باید گفت، برخی از خود اسلام به فتنه ها دامن می‌زنند؛ امروز در براندازی فتنه ها موفق بودیم اما دشمن دست از تلاش برنداشته است و نا امید نمی‌شود؛ لذا ماهم نباید نا امید شویم و ایستادگی کنیم.


حمدان با بیان اینکه ثبات در مقابل ستمگران نیازمند مقاومت است، گفت: ما به خاطر صدق و اخلاص و حمایت های ایران در این زمینه بسیار موفق بوده ایم.


عضو دفتر سیاسی حماس با بیان اینکه سود ما در وحدت است نه تفرقه؛ تاکید کرد: باید فرهنگ وحدت را گسترش دهیم و در مقابل انحراف فکری بایستیم و جوانان خود را نسبت به مسائل و توطئه های موجود آگاه کنیم.وی همچنین خاطر نشان کرد: مساله فلسطین را  همه امت به عنوان قضیه اصلی قبول دارند و میتوانند آن را به عنوان وحدت قرار دهند.


عزیز بابایی امام جماعت اهل‌سنت صادقیه تهران در ادامه، گفت: این پیام جمهوری اسلامی را باید به همه مسلمانان گوشزد کنیم که احساس کرده است فریضه وحدت باید در بین همه امت اسلام حاکم شود.


وی اظهار داشت: وحدت این اعجاز را دارد تا قدرت اسلام را افزایش دهد؛ اگر‌ امروز دشمنان قوی داریم و با مشکلات زیادی مواجهیم امت اسلامی میتواند با اصول محکمی که دارد آن را حل کنند.


امام جماعت اهل سنت صادقیه خاطر نشان کرد: چند دستگی در شرایط سخت امروز روا نیست و افتادن در دام افراطیون گناه نابخشودنی است و باید در برابر توطئه های دشمنان ایستادگی کرد.


وی در پایان تأکید کرد:ما علمای شیعه و سنی ریختن خون بیگناهان را محکوم می کنیم و دشمنان اصل اسلام را نشانه می گیریم.


یاسین الموسوی، امام جمعه بغداد هم در این نشست با تشکر ویژه از جمهوری اسلامی ایران و به خصوص رهبر انقلاب به خاطر برگزاری این کنفرانس گفت دعوت به وحدت اسلامی از منظر فقه شیعی یک اصل حاکم است.


امام جمعه بغداد تاکید کرد: وحدت اسلامی یک امر تقیه ای و مصلحت اندیشانه نیست؛  این نگاه در میان فقهای بزرگ شیعه پذیرفته شده است.


وی خاطرنشان کرد: اختلافات میان شیعه و سنی از مباحث علمی و فکری خارج شده و به عرصه نزاع های اجتماعی وارد شده و این جریان توسط آمریکا و صهیونیست ها هدایت می شود.


وی در خاتمه تاکید کرد که ملت عراق همانطور که آمریکایی ها را مفتضحانه خارج کرد، اجازه نمی دهد که سیاسات تفرقه انگیز آمریکا و اسرائیل به طور خاص در عراق عملی شود.یشار شریف داماد أوغلو عضو هیئت علمی دانشکده الهیات در دانشگاه ارسطو در یونان با اشاره به  اختلاف مذوم و ممدوح، گفت: اختلاف از ابتدای خلقت وجود داشته و امری فطری است اما با وجود اینکه مذاهب فقهی مختلف با هم اختلاف داشتند، همیشه با همزیستی در کنارهم زندگی کرده اند.


وی ادامه داد: ما شدیدا نیاز به همدلی و سعه صدر داریم؛ باید حول مشترکات به گفت‌وگو بنشینیم و از ادب اختلاف بهره ببریم، زیرا ادب اختلاف می تواند باعث افزایش قوت ما شود.


در ادامه آیت‌الله احمد مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اسلام با شریعتش متمایز می شود، اظهار داشت: شریعت میتواند مسائل اجتماعی ما را به سمت و سوی الهی حرکت دهد.


وی ادامه داد: قضیه امت اسلام یک قضیه عادی و اجتماعی نیست، بلکه زیربنای قضایای دیگر است، اگر ما امت نداشته باشیم هیچ قضیه اجتماعی نداریم.


مبلغی افزود: چرا ما فقه امت اسلامی نداریم؟ چرا تعاون بین امت اسلامی را ترک کردیم؟ حال آنکه قضیه ای است که نمیتوان از آن غافل شد.


وی تصریح کرد: از خصائص فقهی شدن امت اسلامی این است که از مرحله شعار های خشک و خالی خارج شویم و به مرحله عمل برسیم؛ وحدت مساله بسیار مهمی است که متاسفانه در مورد آن اهمال صورت گرفته است.


عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: وحدت وظیفه اسلامی امت است که باید آن را انجام داد؛ لذا باید صلح و اخوت در بین امت برقرار شود.


وی تأکید کرد که حوزه های شیعه و سنی باید فقه وحدت و اخوت را تاسیس کنند.


شیخ فوزی سیدو، مفتی روسیه در بخشی از این نشست تلاش صهیونیستها برای نفوذ در دارالافتاء های روسیه و همچنین مشکلات موجود بر سر راحت وحدت بین مسلمانان را تشریح کرد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران