رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به عتبات/ زیارت هوشمند می‌شود رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به عتبات/ زیارت هوشمند می‌شود رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به عتبات/ زیارت هوشمند می‌شود بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به عتبات/ زیارت هوشمند می‌شود رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به عتبات/ زیارت هوشمند می‌شود رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به عتبات/ زیارت هوشمند می‌شود رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به عتبات/ زیارت هوشمند می‌شود رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به عتبات/ زیارت هوشمند می‌شود
رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد:

ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به عتبات/ زیارت هوشمند می‌شود

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام ایجاد تغییرات گسترده در اعزام زائران به عتبات عالیات و حذف انحصار شرکت شمسا در ثبت‌نام زائران، گفت: این اقدام موجب رقابتی شدن فعالیت دفاتر زیارتی، کاهش قیمت‌ها و افزایش کیفیت خدمات خواهدشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از ایکنا، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت ، با اعلام این مطلب که شکل اعزام‌های زائران عتبات عالیات تغییر داده شده است، گفت: پیش از این ثبت‌نام‌ها به صورت متمرکز در شرکت شمسا صورت می‌گرفت و این شرکت بود که زائران اعزامی را بین دفاتر زیارتی توزیع می‌کرد اما در روش جدید هر دفتر زیارتی به صورت مستقل امکان ثبت‌نام زائر دارد و هر دفتر بسته‌های زیارتی متنوع را با قیمت‌ها، زمان سفر، امکانات سفر و ... متنوع به علاقه‌مندان ارائه می‌دهد.


رشیدیان تصریح کرد: هر زائر براساس شرایط مالی خود ممکن است بخواهد یک هتل با کیفیت بسیار بالا انتخاب کند و یا مکان اسکان ارزان‌تر و جمعی مانند اسکان در حسینیه یا هتل‌های ارزان‌تر را انتخاب کند. یا اینکه بخواهد یک یا چندین روز در عراق بماند و ... که از این پس امکان ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به زائران عتبات فراهم شده است.


ارائه بسته‌های متنوع زیارتی به زائران عتبات


وی از قرار دادن مشخصات هتل‌ها، امکانات حمل و نقل، تغذیه و ... متنوع کشور عراق در سایتی زیرنظر سازمان حج و زیارت خبر داد و گفت: هتل‌های عراقی که از نظر ما می‌توانند مورد استفاده زائران ایرانی قرار بگیرند در نرم‌افزاری قرار گرفته است و هر گروه یا زائری می‌تواند هتل محل اقامت خود را با تعذیه سه وعده در روز، یا فقط وعده صبحانه یا حتی بدون تأمین غذا انتخاب کند. البته یک سری از خدمات مانند برنامه‌های فرهنگی، بیمه و بهداشت و درمان در تمام بسته‌های سفر به صورت ثابت ارائه می‌شود و هر فردی بخواهد به عتبات عالیات مشرف شود این خدمات به او ارائه خواهدشد.


زمینه فعالیت شرکت‌های غیرمجاز زیارتی حذف شد


رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به این سؤال که برداشته شدن انحصار شرکت شمسا برای ثبت‌نام از زائران عتبات عالیات، چه تأثیری بر روی عملکرد دفاتر غیرمجاز زیارتی خواهد داشت، گفت: با این کار دیگر زمینه‌ای برای فعالیت کاروان‌های غیرمجاز وجود ندارد


وی تشریح کرد: طی حدود یک سال و نیمی که به دلیل کرونا سفرهای زیارتی تعطیل بود، سازمان حج و زیارت ۲۱ کارگروه تشکیل و فرایندهای اجرایی سازمان حج و زیارت را که طی ۴۰ سال اخیر مدام به آن اضافه شده و اصلاح و بازنگری در آن صورت نگرفته بود را تصحیح و فرایندهای جدید در حوزه‌های مختلف حج، عمره و عتبات ایجاد کرد.


۲۰ هزار ساعت کار برای راه‌اندازی حج و زیارت هوشمند


رشیدیان اضافه کرد: ۲۰ هزار نفر ساعت کار صورت گرفت تا بتوانیم فرایند حج و زیارت هوشمند که تسهیل کننده زیارت آسان برای مردم باشد را محقق کنیم. هدف سازمان حج و زیارت ایجاد ظرفیت زیارت آسان برای مردم است نه اینکه کلیشه‌ای را برای مردم تعیین و اعلام کنیم که همه باید در یک قالب و شکل راهی سفرهای زیارتی شوند.


وی تصریح کرد: هر بخشی که امکان ایجاد تنوع براساس خواسته‌ها و نیازهای مردم در آن وجود داشت، ایجاد شده است و هر کسی که می‌خواهد به زیارت برود از این پس می‌بیند که تمام خواسته‌های او چه در قالب نوع و تنوع خدمات و چه اعتمادی که باید به شرکت‌های زیارتی داشته باشد، فراهم است پس دیگر به کاروان‌های غیرمجاز مراجعه نمی‌کند و حتی دیگر نیازی به اعمال فشارهای قانونی بر کاروان‌های غیرمجاز نیز باقی نمی‌ماند.


رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با تأکید بر اینکه سازمان حج و زیارت تنها متولی قانونی هرگونه اعزام زائر به خارج از کشور است، گفت: سازمان حج و زیارت نظارت خود را بر سفرهای زیارتی حفظ خواهدکرد اما تصدی‌گری اجرایی را بین دو هزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی خود توزیع می‌کند تا کار جذب، سازماندهی و ارائه متنوع بسته‌های زیارتی را انجام دهند.


تعطیلی هزار دفتر زیارتی به دلیل کرونا


رشیدیان در پاسخ به این سؤال که به دلیل شیوع کرونا چه تعداد از دفاتر زیارتی تعطیل شده است؟ گفت: برای حمایت از این دفاتر از طریق ستاد کرونا تسهیلات ارزان قیمت به این دفاتر ارائه کردیم. همچنین با هماهنگی نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت اجازه تعطیلی موقت یا تجمیع دفاتر زیارتی را در یک مکان دادیم تا هزینه‌ها را کاهش دهیم اما وقتی دوباره اعزام‌ها شروع و مشکلات مربوط به کرونا رفع شود، همه دفاتر زیارتی به فعالیت‌های قبلی خود بازخواهند گشت البته هم اکنون نیز بیش از هزار و ۵۰۰ دفتر فعال وجود دارد که در ایام اربعین نیز به اعزام زائران کمک کردند.


افزایش کیفیت و کاهش قیمت در سفرهای زیارتی


وی در پاسخ به این سؤال که برداشته شدن انحصار شمسا چه نتایج مثبتی برای زائران خواهد داشت؟ گفت: از این پس بین دفاتر زیارتی برای جذب مشتری بیشتر رقابت ایجاد می‌شود و هر دفتر که بتواند به لحاظ کیفیت خدمات بهتری را با قیمت کمتری به زائران ارائه دهند، مسلماً مشتری بیشتری خواهندداشت. همین مسئله امید به افزایش کیفیت و کاهش قیمت را ایجاد می‌کند. در حالی که قبلاً به دلیل جذب متمرکز شمسا عملاً رقابتی وجود نداشت.


رشیدیان در خصوص زمان از سرگیری اعزام زائران عتبات عالیات، گفت: این مسئله بستگی به تصمیم دولت عراق دارد. ما از ماه ذی‌الحجه به دنبال جلب موافقت طرف عراقی برای اعزام روزانه حداقل هزار نفر به عتبات بودیم. این مسئله آن زمان محقق نشد تا اینکه در آستانه اربعین حسینی نخست وزیر عراق به ایران سفر و در دیدار با رئیس جمهور کشورمان مسئله حذف روادید قطعی شد.


وی افزود: قرار بود بعد از ماه صفر و انتخابات عراق سفرهای زیارتی از سرگرفته شود و ما امیدواریم بعد از پایان حواشی ایجاد شده به دلیل انتخابات عراق اعزام‌های زائران از سرگرفته شود.


سرنوشت زائران زندانی در عراق


رشیدیان در پایان به اشاره به اینکه تعدادی از هموطنانمان اکنون در زندان‌های عراق هستند، گفت: در حال حاضر هیئتی از مسئولان ایرانی در حال پیگیری امور ایرانی‌هایی هستند که در عراق زندانی شده‌اند. هیچ یک از زائران زندانی همراه با کاروان‌های حج و زیارت به عراق نرفته‌اند و همه افرادی هستند که توسط آزادبرها راهی عراق شده‌اند و از آنجایی که هیچ نظارتی  در مورد کاروان‌های آزادبر وجود ندارد، آنها زائران را در کشور عراق رها کرده و مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می‌کنند. بر همین اساس از زائرانی که قصد سفر به عراق دارند درخواست داریم به هیچ وجه با کاروان‌های غیرمجاز راهی عراق نشوند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران