کتاب«جرعه‌ای از ادب قرآن» منتشر شد کتاب«جرعه‌ای از ادب قرآن» منتشر شد کتاب«جرعه‌ای از ادب قرآن» منتشر شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
کتاب«جرعه‌ای از ادب قرآن» منتشر شد کتاب«جرعه‌ای از ادب قرآن» منتشر شد کتاب«جرعه‌ای از ادب قرآن» منتشر شد کتاب«جرعه‌ای از ادب قرآن» منتشر شد کتاب«جرعه‌ای از ادب قرآن» منتشر شد

کتاب«جرعه‌ای از ادب قرآن» منتشر شد

کتاب جرعه‌ای از ادب قرآن اثر آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست به همت مؤسسه بوستان کتاب به منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، کتاب «جرعه‌ای از ادب قرآن (آموزش کاربردی ادبیات عرب)» نوشته آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست و ترجمه محمد صالحی ابرقویی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۴۲۴ صفحه منتشر شد.


این نوشتار، برگردان فارسی کتاب «سلسبیل فی اصول التجزئه والاعراب» است که با رویکرد آموزش میدانی و کاربردی ادبیات عرب نگاشته شده است. هدف نگارنده در این کتاب، بیان اصولی است که اِعراب (ترکیب) کلام عرب، بر آن متوقف است و دانش‌پژوه به وسیله آنها می‌تواند در برخورد با هر کلام به طور کامل از آن بحث و تجزیه و موقعیت اعرابی آن را مشخص کند.


کتاب حاضر، در بحث از هر کلمه همه احتمالات قابل طرح ، چه از نظر تجزیه و چه از نظر اعراب ، را بیان کرده و به طور مفصل و مستدل به آن‌ها پرداخته است. بنابراین، مطالعه این کتاب ذهن را ورزیده و قوی می‌کند و کیفیت ورود و خروج در بحث و استفاده از منابع و استنتاج از آنها و تعمیم احکام به امثال و نظایر مختلف را به دانش‌پژوه می‌آموزد.


در این کتاب با انگیزه توانمندسازی فراگیران، به تجزیه و ترکیب سوره «دهر» همت گماشته شده و تک تک آیات آن ، با نظر به روایات اهل بیت(ع) و اهمیت دادن به مسائل کلامی ، تفسیر ادبی شده‌اند. آنگاه در بخش دیگری از کتاب به تحقیق و بررسی مستقل درباره برخی از مسائل و قواعد ادبیات عرب که در خلال تجزیه و ترکیب سوره طرح شده‌اند، در قالب ۳۱ اصل پرداخته شده و در ادامه برخی از قواعد ادبی که در نظر نگارنده پر اهمیت بوده و در ۳۰ نکته طرح و توضیح داده شده‌اند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران