«حقوقی» که زائران حج قبل از سفر باید آن را ادا کنند +فیلم «حقوقی» که زائران حج قبل از سفر باید آن را ادا کنند +فیلم «حقوقی» که زائران حج قبل از سفر باید آن را ادا کنند +فیلم بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
«حقوقی» که زائران حج قبل از سفر باید آن را ادا کنند +فیلم «حقوقی» که زائران حج قبل از سفر باید آن را ادا کنند +فیلم «حقوقی» که زائران حج قبل از سفر باید آن را ادا کنند +فیلم «حقوقی» که زائران حج قبل از سفر باید آن را ادا کنند +فیلم «حقوقی» که زائران حج قبل از سفر باید آن را ادا کنند +فیلم

«حقوقی» که زائران حج قبل از سفر باید آن را ادا کنند +فیلم

آمادگی سفر حج|عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث و کارشناس مسائل حج با تقسیم‌بندی حقوقی که ادای آن قبل از سفر حج الزامی است، از زائران خواست که نسبت به ادای این حقوق اهتمام داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از تسنیم، یکی از اقداماتی که حجاج قبل از سفر حج باید انجام دهند، ادای حقوقی است که بر گردن‌شان است.


این حقوق به دو دسته تقسیم می‌شود: حق الناس و حق الله


به گفته حجت‌الاسلام حسام‌الدین ربانی عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث و کارشناس مسائل حج، حق الناس شئون مختلفی دارد؛ مثلاً فرد جایی کار می‌کرده و «کم‌کاری» کرده یا در هنگام تقسیم ارث و ... بیشتر از حق خودش برداشته است.


اینها نمونه‌ای از حق الناس است که حاجی باید نسبت به ادای این حقوق همت گمارد.


زائر خانه خدا نسبت به حق الله نیز باید توجه داشته باشد. حجت‌الاسلام ربانی در همین زمینه توضیح داد: وجوه شرعی مانند خمس از این قسم هستند لذا اگر زائری بنابر دلایلی خمس پول خود را پرداخت نکرده قبل از سفر حج باید این کار را انجام دهد. 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران