توصیه اخلاقی استاد توکل به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات توصیه اخلاقی استاد توکل به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات توصیه اخلاقی استاد توکل به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
توصیه اخلاقی استاد توکل به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات توصیه اخلاقی استاد توکل به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات توصیه اخلاقی استاد توکل به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات توصیه اخلاقی استاد توکل به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات توصیه اخلاقی استاد توکل به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات

توصیه اخلاقی استاد توکل به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات

در آستانه ماه محرم، آیت الله توکل خطاب به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات اظهار داشت: عمل برای خدا ، ماندگار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، در آستانه ماه محرم، در جلسه ای که با حضور روحانیون و مداحان کاروان ها به منظور هماهنگی فعالیت ها در بعثه مقام معظم رهبری در کربلا برگزار شد، آیت الله سید رحیم توکل از اساتید برجسته حوزه علمیه سخنرانی و به خادمان فرهنگی کاروان های عتبات توصیه هایی ارائه کرد. 


وی گفت: تمام اعمال ما دو بعد دارد؛ یک بار از بعد «نفس عمل» و یک بار از بعد «رنگ عمل». اگر نفس عمل، خوب باشد، مثلاً به افراد احترام کند، گره گشایی کند، مشکل مردم را حل کند؛ این عمل، حَسَن است و حُسن فعلی دارد. اگر نفس عمل، قبیح باشد، مثلاً دشنام دهد، توهین کند، کار غلط عرفی انجام دهد، عملش قبح فعلی دارد.


نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری افزود: اگر فردی، عملی را برای خدا انجام دهد، عملش حسن فاعلی داشته و اگر آن عمل را برای خدا انجام ندهد، عملش، قبح فاعلی داشته اشت. از سوی دیگر، اگر اعمال انسان، حَسن و دارای رنگ خدایی باشد، هم حُسن فعلی و هم حُسن فاعلی دارد. در این صورت است که برکات دنیا و آخرت نازل می شود.


این استاد اخلاق ادامه داد: اگر کار زیبا انجام شود، ولی برای خدا نباشد، فقط در دنیا اثر دارد و مزد اخروی ندارد. مثل اینکه انسان محبوب و مشهور شود یا برکات دیگری در دنیا برای او نازل می شود، اما برکات اخروی ندارد.


آیت الله توکل گفت: امام صادق (ع) فرمود: "الثواب علی الایمان- ثواب در برابر ایمان داده مى شود". برای نمونه، به سالگرد امام خمینی(رحمت الله علیه) نگاه کنید، چرا این مراسم کهنه نمی شود و هر سال، تکرار می شود؟ چون ایشان اخلاص داشت.


سید رحیم توکل افزود: از اسامی خدا، «یا باقی» است؛ به این معنی که کار برای خدا به عمل رنگ بقا می بخشد و عمل ماندگار می شود؛ هرچه رنگ عالی تر شد، زمان بقای عمل بیشتر خواهد شد. برای بعضی افراد، اعمالشان 10 سال یا کمتر  و بیشتر ماندگار است. رنگ اخلاص عمل امام راحل، باعث شد زمان بقای عمل او تا کنون و ان شاء الله تا ظهور ادامه داشته باشد.


وی ادامه داد: انسان دو گونه می تواند نیت داشته باشد؛ نیت اول اینکه حرف هایی بزند که از او تعریف کنند، نیت دوم اینکه حرف هایی بزند که برای خدا باشد؛ اگر چنین شد، حرف ها در دل ها می نشیند و اثر می بخشد و در دیگران نیز اثرگذار است. توجه داشته باشد که حتی یک نَفَس زدن برای غیرخدا، حسرت و خسران دارد.


وی با استناد به آیه 46 سوره سبأ "إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ- شما را یک موعظه می کنم که برای خدا کار کنید" گفت: اگر عمل برای خدا باشد، ماندگار می شود. واقعا همه چیز در همین آیه است. امام خمینی(ره) نیز فرمود: «برای خدا کار کنید تا قیامت باقی بماند.» کار خود ایشان نیز اینچنین بود.


استاد حوزه علمیه در نتیجه گیری از سخنان خود، خطاب به خادمان فرهنگی کاروان های حاضر در جلسه گفت: طوری با دقت و با اخلاص عمل کنیم که پس از سفر، مردم اعمال ما را پسندیده باشند و با خوبی آنها را نقل کنند. 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران