تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی در دهه پایانی صفر تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی در دهه پایانی صفر تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی در دهه پایانی صفر بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی در دهه پایانی صفر تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی در دهه پایانی صفر تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی در دهه پایانی صفر تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی در دهه پایانی صفر تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی در دهه پایانی صفر

تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی در دهه پایانی صفر

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی به تشریح برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی در دهه پایانی صفر پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام حسین شریعتی‌نژاد، معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، در نشست خبری با اصحاب رسانه با عنوان «اعلام برنامه‌های آستان قدس رضوی در دهه آخر صفر» توجه به قرآن را به عنوان محور اصلی برنامه‌های معارفی در نظر گرفته شده عنوان کرد و گفت: اولین و مهم‌ترین برنامه مراسم خطبه شب شهادت حضرت رضا(ع) است که همزمان با نماز مغرب و عشاء در صحن پیامبر اعظم با حضور خدمه و میهمانان کشوری برگزار می‌شود. دومین برنامه که در شب رحلت پیامبر اکرم(ص) برگزار خواهد شد، ویژه مراسمی با حضور حافظان و قاریان قران با محتوای قرآنی و با هدف ارج نهادن به مقام شامخ اسوه حسنه پیامبر اسلام(ص) و این آیین برای اولین بار با این حجم و با حضور فعالان قرآنی از سراسر کشور همزمان با نماز مغرب و عشاء به مدت یک ساعت و نیم برگزار خواهد شد.


وی ادامه داد: سومین برنامه، مراسم شام غریبان شهادت امام رضا (ع) است که خدام از خیابان نواب به سمت حرم مطهر رضوی حرکت و در صحن انقلاب اسلامی به مدت ۳۰دقیقه اقامه عزا خواهند کرد و در واقع پایان‌بخش برنامه‌های محرم و صفر حرم مطهر رضوی خواهند بود.


مهم‌ترین برنامه‌های رواق امام خمینی(ره)


معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه مراسم عزاداری از روز اربعین در حرم مطهر آغاز شده و در ۶ شب پایانی مضاعف خواهد شد، ادامه داد: مهم‌ترین این برنامه‌ها در رواق امام خمینی(ره) همزمان با نماز مغرب و عشاء برگزار خواهد شد. سخنرانان این مراسم حجت‌الاسلام رفیعی، قریشی، پناهیان و مظلومی‌فر در دو بخش که بخش نخست تا ساعت ۲۱ و بخش دوم تا ساعت ۲۳ با مداحی مدیحه‌سرایان اهل بیت آقای بنی فاطمه، حاج مهدی رسولی، حاج احمد واعظی ادامه خواهد یافت.


وی در خصوص مهم‌ترین برنامه‌های عمومی در رواق امام خمینی (ره) گفت: عزاداری به مدت دو ساعت قبل از نماز ظهر است و در سه روز پایانی یعنی ویژه برنامه رحلت رسول اکرم(ص) از ساعت ۹ صبح و در روز شهادت امام رضا(ع) از ساعت ۸ صبح آغاز خواهد شد. ویژه برنامه شهادت‌نامه خوانی در ساعت ۹,۳۰ صبح روز شهادت امام رضا (ع) را خواهیم داشت که در آن سیر تاریخی زندگی امام رضا(ع) از مدینه تا سفر به مرو و خراسان و شهادت ایشان پرداخته خواهد شد.


حضور ۱۵ استان در مجموعه برنامه‌های حسینیه حرم


شریعتی‌نژاد با اشاره به اینکه بخش ویژه‌ای از برنامه‌های متعلق به برنامه‌های حسینیه حرم مطهر رضوی است، بیان کرد: محور برنامه‌های حسینیه حرم صحن قدس خواهد بود، از ساعت ۱۶ آغاز و تا ۲ بامداد ادامه خواهد یافت و به دلیل کثرت این برنامه‌ها، مسجد جامع گوهرشاد، رواق امام خمینی(ره) و صحن غدیر به کمک حسینیه حرم خواهند آمد. در حسینیه حرم مطهر یازده استان به اقامه عزا خواهند پرداخت، ۴ استان در مسجد جامع گوهرشاد عزاداری دارند و در رواق امام خمینی(ره) اجتماع آذری زبان‌ها را خواهیم داشت.


معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: در روز رحلت پیامبر اکرم(ص) همزمان با نماز ظهر و عصر در صحن پیامبر اعظم اجتماع عزاداران نبوی را خواهیم داشت و در غروب رحلت ایشان مراسم چهارپاره خوانی را در این صحن داریم که از ساعت ۱۶ آغاز خواهد شد. در صبح روز شهادت امام رضا(ع) اجتماع بانوان نوغان را داریم که از خیابان طبرسی و نوغان به رواق حضرت زهرا(س) خواهند آمد و ویژه برنامه‌ای برگزار می‌شود. همچنین پس از نماز ظهر و عصر اجتماع عزاداران و هیئات مذهبی را در صحن پیامبر اکرم خواهیم داشت و در غروب شهادت ایشان مراسم چهارپاره خوانی ویژه‌ای را برگزار می‌کنیم


اجرای ویژه برنامه تکریم هیئات مذهبی


معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی افزود: ویژه برنامه تکریم هیئات مذهبی از ساعت ۸ صبح در بست شیخ طوسی تا اذان ظهر در نظر گرفته‌ایم و مسیر ورودی هیئات مذهبی از سمت بست شیخ طوسی به سمت انقلاب و مسیر خروجی از بست نواب خواهد بود.


وی در خصوص برنامه‌های قرآنی اظهار کرد: برنامه کرسی تلاوت رضوی را شام شهادت حضرت رضا(ع) و محفل انس با قرآن را هر روز قبل از نماز مغرب در ایوان مغفوره خواهیم داشت، همچنین محفل قرانی نوجوانان با عنوان محفل قرآنی جوادالائمه(ع) را عصرها قبل از نماز مغرب در صحن جمهوری داریم. پرسمان رضوی، حلقه‌های معرفت و خدمت‌رسانی در حرم مطهر با افزایش ساعات و برنامه‌ها، مقدمات خدمت بیش از پیش را برای عزیزان فراهم می‌آورند.


وی گفت: مسابقه فرهنگی دهه پایان صفر هم کتاب «در منظر رئوف» خواهد بود که زائران را به شرکت در این مسابقه دعوت می‌کنیم.


 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران