نشست مسئولان حوزه حج و زیارت با اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی/پیگیری موضوعات زیارت و ارائه گزارش اقدامات حج و اربعین نشست مسئولان حوزه حج و زیارت با اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی/پیگیری موضوعات زیارت و ارائه گزارش اقدامات حج و اربعین نشست مسئولان حوزه حج و زیارت با اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی/پیگیری موضوعات زیارت و ارائه گزارش اقدامات حج و اربعین بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
نشست مسئولان حوزه حج و زیارت با اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی/پیگیری موضوعات زیارت و ارائه گزارش اقدامات حج و اربعین نشست مسئولان حوزه حج و زیارت با اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی/پیگیری موضوعات زیارت و ارائه گزارش اقدامات حج و اربعین نشست مسئولان حوزه حج و زیارت با اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی/پیگیری موضوعات زیارت و ارائه گزارش اقدامات حج و اربعین نشست مسئولان حوزه حج و زیارت با اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی/پیگیری موضوعات زیارت و ارائه گزارش اقدامات حج و اربعین نشست مسئولان حوزه حج و زیارت با اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی/پیگیری موضوعات زیارت و ارائه گزارش اقدامات حج و اربعین

نشست مسئولان حوزه حج و زیارت با اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی/پیگیری موضوعات زیارت و ارائه گزارش اقدامات حج و اربعین

نشست مسئولان حوزه حج و زیارت با رئیس و اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی پیرامون موضوعات مربوط به زیارت و همچنین تنقیح (اصلاح کردن) بندهای مربوط به حج و زیارت درلایحه برنامه هفتم توسعه، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج ؛ دراین جلسه که امروز یکشنبه (26 شهریور) در محل سازمان حج و زیارت برگزار شد؛ حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، آقای سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت، تنی چند از معاونان بعثه مقام معظم رهبری و این سازمان و اعضای فراکسیون مجلس شورای اسلامی حضور شرکت داشتند.


درابتدای این نشست حجت الاسلام والسلمین نواب به تشریح عملیات بزرگ حج تمتع و اربعین حسینی 1402 پرداخت و برخی از نوآوری های حج امسال را برشمرد.


وی با اشاره به اینکه به یاری خداوند عملیات حج تمتع امسال به گفته کارشناسان این حوزه موفقیت آمیز بود ، گفت: کاهش عوامل اجرایی و افزایش اعزام زائران درکنارحفظ سطح خدمات اجرایی و فرهنگی از جمله مهمترین توفیقات الهی در موسم حج امسال بود  و عملیات حج با این تعداد خادم و کارگزار در پیش و پس از انقلاب اسلامی رقم نخورده است.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: با کاهش نیروها و عوامل که در حوزه های مختلف به کاهش هزینه ها نیز منجر می شود حدود 5 کاروان زائر بیشتر از دوره مشابه (حج تمتع 98) به سرزمین وحی اعزام شدند.


 حجت الاسلام والمسلمین نواب تصریح کرد: با کاهش عوامل و نیروها نه تنها سطح و کیفیت خدمات کاهش نیافت بلکه در حوزه های مختلف نیروهای خدمتگزار برتلاش خود افزودند؛ به نحوی که برنامه های آموزشی و بویژه محافل انس ومعرفت به میزان 50 درصد افزایش یافت. همچنین امسال قاریان ، روحانیون با تجربه و مداحان برجسته کشور شرایط مطلوبی را به لحاظ معنوی و فرهنگی رقم زدند.


وی به سلامت زائران علی رغم گرمای شدید و بی سابقه دما درکشورعربستان اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود بالا بودن میانگین سنی زائران، با تلاش کادر درمان و پزشکی شرایط مطلوبی به لحاظ آماری فراهم شد  و عملیات حجی  موفق  به حج های موفق کشورمان اضافه شد.


نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت درباره عملیات اربعین حسینی و نقش سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری در آن افزود: خوشبختانه شاهد خلق حماسه ای عظیم در اربعین امسال بودیم و همه ارادتمندان امام حسین (ع) از بیش از یکصد ملیت دست به دست هم دادند تا به بهترین نحو حماسه بی نظیری را در بزرگترین اجتماع بشری خلق کنند.وی افزود: کمیته آموزشی و فرهنگی اربعین که ذیل بعثه مقام معظم رهبری می باشد و کمیته های ثبت نام و اعزام و راهنمایی زائران و امور گمشدگان که توسط سازمان حج و زیارت مدیریت می شوند توانستند عملکرد مطلوبی را به نمایش بگذارند و امیدواریم در سالهای آینده این خدمات رسانی بهتر شود.


این نشست با توضیحات آقای سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اقدامات صورت گرفته درعملیات حج تمتع 1402 و اربعین حسینی  وتشریح راهبردهای مدنظر برای خدمت رسانی مطلوب به زائران ادامه یافت و سپس موضوع تنقیح لایحه برنامه هفتم توسعه دربندهای مربوط به حج و زیارت مطرح و نکات مربوط برای اصلاح برخی واژگان تبیین شد.


در ادامه حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا میرتاج الدینی و حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی نقد علی از اعضای فراکسیون حج مجلس شورای اسلامی دیدگاه خود را در خصوص این لایحه و خدمات حوزه حج و زیارت در موسم حج و اربعین بیان کردند.


حجت الاسلام میرتاج الدینی اقدام صورت گرفته درکاهش نیروها را تحسین و درعین حال تاکید کرد که کاهش عوامل نباید به خدمات رسانی آسیب وارد کند.حجت الاسلام نقد علی نیزعملکرد کمیته های ستاد مرکزی اربعین و حضور حماسی مردم در پیاده روی اربعین را بی نظیردانست و گفت: امسال شاهد روان بودن ارائه خدمات بودیم.


وی در خصوص انتخاب روحانیون کاروان ها در موسم حج تمتع نیز توضیحات و پیشنهاداتی مطرح کرد.


در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری توضیحاتی درباره برنامه های فرهنگی بعثه در موسم حج تمتع و نحوه انتخاب روحانیون و عوامل فرهنگی بیان کرد.


حجت الاسلام والمسلمین احد آزادیخواه رئیس فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی  نیز در این نشست اظهار کرد: نمایندگان مردم در فراکسیون حج و زیارت که همگی ارادت و دلبستگی به موضوع زیارت  و فراهم کردن این فرصت معنوی برای مردم خوب کشورمان دارند، آماده پیگیری همه درخواست ها و مطالبات در این زمینه می باشند.وی خواستار افزایش برگزاری جلسات میان مسئولان حوزه حج و زیارت و نمایندگان مجلس در فراکسیون حج و زیارت شد و گفت: این جلسات در حوزه های کارشناسی می تواند ادامه یابد و موضوعات حج، عمره، زیارت عتبات و .... بررسی و پیگیری شود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران