دانشنامه تاریخ صدر اسلام در مصر منتشر شد دانشنامه تاریخ صدر اسلام در مصر منتشر شد دانشنامه تاریخ صدر اسلام در مصر منتشر شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
دانشنامه تاریخ صدر اسلام در مصر منتشر شد دانشنامه تاریخ صدر اسلام در مصر منتشر شد دانشنامه تاریخ صدر اسلام در مصر منتشر شد دانشنامه تاریخ صدر اسلام در مصر منتشر شد دانشنامه تاریخ صدر اسلام در مصر منتشر شد

دانشنامه تاریخ صدر اسلام در مصر منتشر شد

مؤسسه انتشارات فرهنگی در قاهره دانشنامه «تاریخ صدر اسلام و تمدن اسلامی» را در شش جلد به همت عبدالحمید حسین محمود حموده، استاد تاریخ اسلام و رئیس سابق دانشکده ادبیات دانشگاه فیوم مصر منتشر کرد.

به گزارش الاهرام، دانشنامه تاریخ صدر اسلام و تمدن اسلامی در شش جلد به همت عبدالحمید حسین محمود حموده از سوی مؤسسه انتشارات فرهنگی در قاهره منتشر شد. حموده که خود پیش‌تر استاد تاریخ اسلام و رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه فیوم بوده است، تأکید کرد: این اثر حاصل چندین سال مطالعه و تحقیق در زمینه‌های مختلف به ویژه سیره‌ها، منابع تاریخی، ادبی و جغرافیایی، کتاب‌های زندگی‌نامه و مطالعات نوین است.


این دانشنامه تاریخ امت اسلامی را در مرحله نوپای آن از ابتدای ظهور اسلام در مکه و چالش‌های پیش روی آن، محدودیت‌های شدید علیه مسلمانان در این شهر، صبر و پایداری مسلمانان در برابر این محدودیت‌ها و سپس موفقیت آنها در ایجاد حکومت اسلامی در مدینه به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.


حموده تأکید کرد: پس از دوران پیامبر(ص)، دوران خلفای راشدین نیز به شکل مفصل مورد بحث قرار گرفته و تلاش شده است تا با توجه به متون تاریخی موجود به شبهات مطرح شده پاسخ داده شود.


این دانش‌نامه شامل شش بخش است که عبارتند از: ظهور اسلام در مکه، دولت اسلامی در مدینه و اسلام در عصر خلفای راشدین که هرکدام به شکلی مجزا مورد بحث قرار گرفته است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران