اعمال روز ۱۳ رجب اعمال روز ۱۳ رجب اعمال روز ۱۳ رجب بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
اعمال روز ۱۳ رجب اعمال روز ۱۳ رجب اعمال روز ۱۳ رجب اعمال روز ۱۳ رجب اعمال روز ۱۳ رجب

اعمال روز ۱۳ رجب

اقامه نمازی دو رکعتی و روزه‌داری توصیه‌شده‌ترین عمل مستحبی روز ۱۳ ماه پرفضیلت رجب است.

روز ۱۳ ماه رجب از روزهایی است که در کنار سایر اعمال مستحبی و پرفضیلت این ماه، نماز ویژه‌ای نیز برای این روز توصیه شده است.


این نماز ویژه دو رکعت و توصیه شده است در روز سیزدهم ماه‌های رجب، شعبان و رمضان اقامه شود. البته برای روزهای چهاردهم و پانزدهم ماه‌های رجب، شعبان و رمضان نیز نماز مستحبی توصیه شده است.


در خصوص کیفیت اقامه این نماز و ثواب و برکات آن آمده است: مستحب است در شب سیزدهم ماه رجب دو رکعت نماز اقامه شود که در هر رکعت حمد یک مرتبه و سوره یس و تَبارَکَ المُلْکُ و توحید خوانده شود و در شب چهاردهم چهار رکعت یعنی دو نماز دو رکعتی به همان کیفیت و در شب پانزدهم شش رکعت به سه سلام به همان کیفیت اقامه شود.


از امام صادق (ع) روایت است که هر کس این اعمال را انجام دهد همه فضائل این سه ماه را دریابد و همه گناهانش غیر از شرک آمرزیده شود.


همچنین در برخی روایات آمده است حضرت رسول(ص) فرمودند: هر که در شب سیزدهم ماه رجب ده رکعت نماز بگذارد به این ترتیب که در رکعت اول سوره‌های حمد والعادیات را یک بار و در رکعت دوم سوره‌های حمد و تکاثر را یک بار و دیگر رکعات را به اینگونه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد.


البته سیزدهم ماه رجب روز اول از ایام البیض است و ثواب بسیاری برای روزه این روز و دو روز بعد وارد شده و اگر کسی قصد انجام اعمال اُمّ داوُد را دارد باید این روز را روزه بگیرد.


با توجه به اینکه روز ۱۳ ماه رمجب مصادف با میلاد پرخیر و برکت حضرت علی(ع) است، هر آنچه شیعیان ایشان از خیرات و مبرات در احسان و شادباش تولید مولای متقیان انجام دهند نیکوست.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران