نشست علمی «جلوه‌های تمدنی بقیع» در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد نشست علمی «جلوه‌های تمدنی بقیع» در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد نشست علمی «جلوه‌های تمدنی بقیع» در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
نشست علمی «جلوه‌های تمدنی بقیع» در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد نشست علمی «جلوه‌های تمدنی بقیع» در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد نشست علمی «جلوه‌های تمدنی بقیع» در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد نشست علمی «جلوه‌های تمدنی بقیع» در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد نشست علمی «جلوه‌های تمدنی بقیع» در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد

نشست علمی «جلوه‌های تمدنی بقیع» در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد

نشست علمی یازدهمین پیش نشست همایش بین‌المللی بقیع، مدفن امامان و اصحاب، با عنوان «جلوه‌های تمدنی بقیع» در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، یازدهمین پیش‌ ‎نشست علمی ، کنگره بین‌المللی «بقیع، مدفن امامان و اصحاب» روز دوشنبه(16 بهمن) در پژوهشکده حج و زیارت با ارائه حجت الاسلام دکتر سیدمحمدکاظم طباطبایی و نقد حجت‌الاسلام دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی به صورت حضوری و پخش زنده مجازی برگزار شد.
در این نشست، ابتدا حجت‌الاسلام دکتر محمدسعید نجاتی دبیر جلسه، مختصری از تجربیات علمی ارائه‌دهنده و ناقد را برای حاضران در جلسه و بینندگان مجازی بیان کرد.
در ادامه حجت‌الاسلام طباطبایی، با برشمردن درجه اهمیت بقیع برای تمامی مسلمانان و مذاهب اسلامی، مدفونین در بقیع و آثار علمی و سیره عملی آنان را گنجینه‌ی عظیمی از مولفه‌های کوچک و بزرگ فرهنگی دانست که تمدن اسلامی را شکل می‌دهد.


وی با بیان اینکه این گنجینه نه تنها برای مسلمانان بلکه برای هر انسان و فطرت حقیقت‌جویی، زیبا و تحسین‌برانگیز است، افزود: باید از بخش تمدنی موضوع بقیع برای مطالبه بازسازی آن بهره برد.


وی قبرستان بقیع را مکانی بی‌نظیر و مقدس دانست که چهار امام معصوم شیعیان، شهدای صدر اسلام، فرزندان رسول خدا، اصحاب گرامی رسول الله (ص) و چهره‌های علمی بسیاری در آن آرمیده اند و پشتوانه علمی ، معنوی و تاریخی مجموع این افراد، دربردارنده‌ی تمدنی است که مختص همه مسلمانان است.


در ادامه، حجت‌الاسلام علیزاده موسوی گفته‌های دکتر طباطبایی را ایده‌ای دانست که باید در قالب یک طرح ، با رعایت ساختار و ویژگی‌های تمدنی و تعریفی مشخص و شفاف، اقدام به تکمیل آن کرد. 
در پایان این جلسه، حاضرین  سوالات و ابهامات خود را درباره موضوع نشست مطرح کردند.
کنگره بین‌المللی «بقیع، مدفن امامان و اصحاب» در فروردین ماه سال 1403 به همت پژوهشکده حج و زیارت و با مشارکت قریب به سی مرکز علمی پژوهشی در قم برگزار خواهد شد.
این کنگره در یکصدمین سال تخریب قبور مطهر ائمه بقیع و به منظور مطالبه بازسازی مضجع ائمه بقیع و یادآوری جنایات وهابیت در تخریب آثار اسلامی با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی برگزار می‌شود.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران