برنامه‌ریزی گسترده کره جنوبی برای بهره‌برداری از ظرفیت صنعت حلال

مقامات کره جنوبی، صنعت حلال را فرصتی رو به رشد و غیرقابل چشم‌پوشی می‌دانند و برنامه‌های گسترده‌ای را برای حضور در این بازار پررونق تدوین کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از ایکنا، در نمایشگاه بین المللی حلال مالزی که در سپتامبر گذشته برگزار شد، یک صحنه غیرمنتظره توجه بسیاری از شرکت‌کنندگان را به خود جلب کرد.


مسئولان غرفه‌ کشور کره جنوبی که در میان غرفه‌های کشورهای مسلمان‌ مانند اندونزی و کویت قرار داشت،  به بازدیدکنندگان پیشنهاد می‌کردند تا از محصولات حلال عرضه شده در این غرفه  ازجلبک دریایی گرفته تا محصولات بهداشتی بازدید کنند.


لی یونگ جیک، رئیس بخش صادرات مواد غذایی در وزارت کشاورزی، غذا و امور روستایی کره جنوبی به الجزیره گفت: بازار غذای حلال یک اقیانوس با پتانسیل زیادی برای رشد است.


کره جنوبی پس از سرمایه‌گذاری سنگین در دنیای فیلم، تلویزیون و موسیقی پاپ، اکنون ظرفیت صنعت جهانی حلال پی برده که سبک زندگی حدود ۱,۸ میلیارد مسلمان در سراسر جهان را تعیین می‌کند.


اما طبیعتا تولید محصولات حلال با کشور کره که جمعیت مسلمانان آن کمتر از ۲۰۰ هزار نفر یا کمتر از ۰,۴ درصد جمعیت تخمین زده می‌شود چندان سازگار نیست. با این حال، تقاضای فزاینده برای غذاها و تنقلات کره‌ای در آسیای جنوب شرقی، جایی که فرهنگ پاپ این کشور طرفداران رو به رشدی دارد، برای صادرکنندگان کره‌ای یک فرصت بالقوه پرسود را فراهم کرده است.


امضای توافقنامه در زمینه صنعت حلال بین اندونزی و کره جنوبی


به گفته شرکت تحقیقاتی دینار استاندارد، مسلمانان جهان تنها برای غذای حلال در سال ۲۰۲۱، ۱/۲۷ تریلیون دلار هزینه کردند و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ این رقم به ۱/۶۷ تریلیون دلار برسد.


دولت کره جنوبی مایل است کسب و کارها را تشویق کند تا در این عرصه سرمایه گذاری کنند و کمک‌هایی از آزمایش و تجزیه و تحلیل مواد غذایی گرفته تا یارانه برای هزینه‌های صدور گواهینامه و کمپین‌های تبلیغاتی برای برقراری پیوند خریداران و تامین کنندگان ارائه می‌دهد.


در سال ۲۰۱۵، پارک گئون هی، رئیس جمهور وقت کره، توافق نامه‌ای را با امارات متحده عربی برای ترویج تجارت در بازارهای جدید، از جمله غذای حلال، امضا کرد.


در دائگو، چهارمین شهر بزرگ کره جنوبی، مقامات محلی پروژه فعال‌سازی غذای حلال را با هدف افزایش ده برابری تعداد شرکت‌های دارای گواهی حلال در این شهر و سه برابر کردن صادرات به ۲۰۰ میلیون دلار تا سال ۲۰۲۸ راه‌اندازی کرده‌اند. شهردار دائگو اخیراً بازار حلال را فرصتی توصیف کرده است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.


شرکت‌های Lotte Foods، CJ CheilJedang، Daesang و Nongshim از جمله غول‌های مواد غذایی کره‌ای هستند که محصولات دارای گواهی حلال از کیمچی تا کیک برنجی را عرضه کرده‌اند.


سال گذشته، کره جنوبی برای اولین بار پس از دریافت مجوز از سوی مقامات امور اسلامی در مالزی، صادرات گوشت گاو بومی کره‌ای حلال معروف به هانوو را آغاز کرد.


آبان ماه امسال وزارت کشاورزی کره جنوبی اعلام کرد بنیاد مسلمانان کره مستقر در سئول و شرکت مرجع حلال کره، توافقی را با نهاد سازماندهی محصولات حلال اندونزی (BPJPH) در جاکارتا منعقد کردند.


بر اساس این قرارداد، شرکت‌های کشاورزی و مواد غذایی کره با دریافت گواهی حلال در کره جنوبی، می‌توانند بدون نیاز به گواهی جداگانه از نهاد صدور گواهی حلال اندونزی به این کشور صادرات داشته باشند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران