پایگاه اطلاع رسانی حج

حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و با پیروی از اوامر امام خمینی (ره) در امر حج با توجه به وظایف محوله به این حوزه از جمله نیاز‌سنجی، هدفگذاری، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی خرد و کلان جهت تحقق حج ابراهیمی و

حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت، بر اساس رهنمودهاي مقام معظم رهبري و با پيروي از اوامر امام خميني (ره) در امر حج با توجه به وظايف محوله به اين حوزه از جمله نياز‌سنجي، هدفگذاري، سياستگذاري و برنامه‌ريزي خرد و كلان جهت تحقق حج ابراهيمي و زيارت مطلوب و... شكل گرفت. لزوم اطلاع‌رساني در حوزه حج و زيارت، منجر به راه‌اندازي پايگاه اينترنتي تخصصي در اين حوزه شد كه به نشاني اينترنتي www.hajj.ir در دسترس كاربران اينترنتي است.
 
پرتال بعثه مقام معظم رهبري به عنوان نخستين پايگاه تخصصي حج و زيارت، علاوه بر اينكه پاسخگوي حجم قابل توجه نيازهاي مسافران سرزمين وحي، عتبات عاليات و ساير سرزمين‌هاي مقدس و اماكن متبركه است، يك مرجع محتوايي و آموزشي در حوزه‌هاي حج و زيارت براي كاربران اينترنتي است بطوريكه تمامي قابليت‌هاي يك رسانه ديجيتال براي ارائه نكات آموزشي به زائران اماكن مقدسه و متبركه را به ميدان آورده است كه از كتابخانه تخصصي حج مي‌توان به عنوان بخشي از ظرفيتي نام برد كه اين پايگاه در فضاي مجازي ايجاد كرده است.
 
كتابخانه تخصصي حج، مرجعي است كه اطلاعات، كتاب‌هاي الكترونيكي و مجموعه مقالات دو دهه گذشته بعثه مقام معظم رهبري را در خود جمع كرده و پاسخگوي نيازهاي مطالعاتي پژوهشگران ديني، زائران حرمين شريفين و عتبات عاليات و ... است. علاوه بر اين آخرين اخبار اختصاصي مربوط به حوزه حج و زيارت نيز به مثابه نخستين خبرگزاري تخصصي حج به صورت آنلاين و برخط  منتشر مي‌شود.
 
پايگاه  حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت، به چند بخش كلي تقسيم شده است كه عبارتند از:
•           خبرگزاري
اخبار در شش سرويس حج و عمره، عتبات و سوريه، جهان اسلام، انديشه، عمومي و عكس بر روي خبرگزاري حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبري قرار مي‌گيرند.
•           كتابخانه
كتابخانه تخصصي حج در دو بخش، كتاب‌ها و مقالات را در دسترس قرار مي‌دهد. با كليك روي هر موضوع، مجموعه‌اي از كتاب‌ها و مقالات مرتبط با آن به نمايش درمي‌آيد كه با انتخاب هر كتاب، ابتدا فهرست مطالب آن پيش روي كاربر قرار مي‌گيرد و در نهايت، متن هر كتاب با امكان انتخاب عنوان‌هاي آن نمايش داده خواهد شد. كاربران اينترنتي مي‌توانند در موضوعاتي مانند «مسائل اجتماعي حج»، «احكام و مناسك»، «اماكن و آثار اسلامي»، «خاطرات و سفرنامه‌ها»، «پاسخ به شبهات اعتقادي و نشريات تخصصي» و «عتبات عاليات»، از اطلاعات اين كتابخانه تخصصي استفاده كنند.
•           اماكن
در اين قسمت، ده شهر مذهبي جهان اسلام انتخاب شده است كه با كليك روي شهر انتخابي، اماكن مذهبي آن شهر به صورت خلاصه به كاربر معرفي مي‌شود. همچنين اعمال مخصوص به اين اماكن، مشخصات مكان‌هاي زيارتي و بزرگان مدفون در آن شهرها و موقعيت جغرافيايي سياسي ـ فرهنگي اين شهرها نيز در اين قسمت به طور كامل تشريح شده است.
•           نگارخانه و آلبوم مصور
در بخش نگارخانه پايگاه بعثه مقام معظم رهبري، عكس‌هاي بسيار متنوع و جالب توجهي از اماكن مذهبي مسلمانان در هشت قالب كلي به همراه اطلس جغرافيايي جزيرةالعرب و سرزمين وحي قرار گرفته است.
•           آموزش احكام و مناسك حج
اين قسمت، تحت عنوان‌هاي عمره تمتع، حج تمتع، آداب عمره و حج و همچنين ادعيه و زيارات به ارائه مطلب پرداخته است.
•           حج در كلام امام و رهبري
اين بخش به ارائه ؛  پيام‌هاي امام (ره) به حجاج، بيانات رهبر معظم انقلاب در جمع كارگزاران حج و و پيام هاي ايشان به كنگره عظيم حج پرداخته است.
•           بانك صوت و فيلم
در اين قسمت، بيش از 300 ساعت فيلم آموزشي در اختيار كاربران قرار گرفته است كه با كليك روي هر زيرعنوان، فهرست فيلم‌هايي كه در آن مقوله ارائه شده، توسط كاربر قابل دريافت و ذخيره‌سازي است. عناوين كلي اين قسمت عبارتند از: آموزش حج تمتع، عمره مفرده اماكن مكه و مدينه، عتبات عاليات، سخنراني‌ها، بررسي و نقد عقايد وهابيت، ادعيه و مداحي و مستند حج.
•           نرم‌افزار
12 عنوان نرم‌افزار توليد شده در زمينه حج و زيارات با امكان ذخيره سازي نرم افزار انتشار يافته است.
 اين نرم‌افزارها عبارت هستند از: كتابخانه جامع حج، كتابخانه زائر، همراه زائر، كتابخانه اعتقادات و پاسخ به شبهات، كتابخانه عتبات عاليات و سوريه، مكتبة‌الحج، كتابخانه اسرار و معارف حج، كتابخانه احكام و مناسك حج، كتابخانه اماكن و آثار اسلامي، كتابخانه سفرنامه و خاطرات حج، راهيان آسمان و مسافر قبله.
•           پخش زنده اماكن و پيوندها
قسمت پخش زنده اماكن مقدس به صورت زنده از اماكن مقدسي چون مسجد الحرام، مسجد النبي و مطاف و ركن يماني تصاويري در اختيار كاربران قرار مي‌دهد. همچنين آدرس پايگاه هاي مرتبط نيز به تفصيل ذكر شده است.
•           پاسخ به شبهات
در اين قسمت، سؤالات و شبهات مربوط به تشيع، شفاعت، رجعت حضرت مهدي (عج) و.... به همراه پاسخ آن‌ها با استناد به آيات قرآن و روايات ائمه معصومين (ع) گنجانده شده است.
•           فصلنامه ميقات حج
فصلنامه ميقات حج دربردارنده متن مطالب و مقالات قديمي ترين نشريه حج مي باشد.
•           سامانه آموزش مجازي زائران و روحانيون
برگزاري كلاس آنلاين، تالار گفتگوي، بسته‌هاي آموزشي ، پرسش‌هاي متداول، آموزش مجازي، مانند تقويم آموزشي ، دانستني‌هاي عربستان و فرهنگ‌نامه سرزمين وحي از بخش هاي جذاب اين پاگاه به شمار مي رود.
• مناسبت هاي روز
اين بخش به صورت دائره المعارف، به مهمترين وقايع و مناسبت هاي شمسي، قمري و ميلادي اشاره دارد.
• دانشنامه آزاد حج
در اين بخش صدها مدخل تخصصي در موضوع حج و زيارت و امور مرتبط به آن در اختيار كاربران قرار گرفته است.
• وبلاگ
در اين بخش بيش از 500 وبلاگ هاي روحانيون، مديران و كارگزاران كاروان ها، دانشجويان و زائراني كه در موضوع حج و زيارت وبلاگ تخصصي دارند معرفي شده است.
 
سامانه ارتباطي مديريت پايگاه   500026914
 
نظرات کاربران