نشست علمی نشست علمی نشست علمی بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش بعثه مقام معظم رهبری در بله
نشست علمی نشست علمی نشست علمی نشست علمی نشست علمی

نشست علمی "الهام بخشی سیر تاریخی تمدن اسلامی برای آینده با محوریت قرآن"

به همت رایزنی فرهنگی در اندونزی و همکاری دانشگاه قرآن جاکارتا و مرکز علمی اکورات  وبینارعلمی با موضوع الهام بخشی سیر تاریخی تمدن اسلامی برای آینده با محوریت قرآن در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، این نشست با حضور رخشنده رایزن فرهنگی کشورمان در اندونزی ، پروفسور ازیومردی عذرا استاد تمام وقت دانشگاه و دکتر محسن لبیب استاد دانشگاه برگزار شد.


در این نشست  رایزن فرهنگی ایران در اندونزی ضمن توضیحاتی در باره اهمیت بررسی و تحلیل تمدن نوین اسلامی، موضوع نشست را برای آینده جهان اسلام بسیار مهم توصیف کرد و گفت: تمدن اسلامی مجموعه آداب و رسوم و قوانین و اصول زندگی اعم از مسائل فردی و اجتماعی در همه ابعاد آن است که بر اساس فطرت پاک انسان شکل می‌گیرد تا عالی‌ترین شرایط را برای شکوفا ساختن استعدادهای ذاتی او فراهم سازد و او را در خط نورانی توحید که بر آن آفریده شده است، پیش برد و زمینه‌ی بیشترین تقرب الی الله را فراهم سازد.


مهرداد رخشنده افزود: از باورهای اصلی و ریشه‌ای ما مسلمانان این است که بی‌گمان قرآن کریم کتاب هدایت و دارای آیات روشنی‌بخش است که انسان را بصیر و بیدار می‌سازد، چرا که قرآن کلام آفریننده‌ای است که خود به تمام زوایای مخلوقش آگاه است. بنابراین، به تحقیق، انسان‌هایی صاحب برترین تمدن خواهند بود که به آموزه‌های این خالق یکتا، یعنی به دستورات قرآن، جامه عمل بپوشند، خداوند در سوره مائده آیه ۱۵ اهل کتاب را مخاطب قرار می‌دهد و آن‌ها را به اسلام و کتاب قرآن دعوت می‌کند؛ کتابی که آیین آن از هرگونه خرافات و کجی پاک و از هر نوع انحرافی به دور است و تنها این کتاب آسمانی است که نور بصیرت و بیداری و تمدن اصیل را به دنبال دارد.


رخشنده در ادامه خاطرنشان ساخت: واژه تمدن در قرآن کریم به کار نرفته، بلکه در قرآن، به اصول و بنیان های تمدن و ویژگی های تمدن نوین اسلامی اشاره شده و در برخی آیات به مباحثی از قبیل شاخصه ها و امثال آن و اصل تمدن اشاراتی گشته است و از آنجا که قرآن دارای اندیشه‌های متعالی و هماهنگ با فطرت بشری است، معتقدیم ظرفیت تمدن حاصل از این اندیشه، به وسعت تمام تاریخ بشریت تا فرجام این عالم و برپایی قیامت است و هرگز دچار زوال و سقوط نمی‌شود؛ چون فطرت‌ها تغییرناپذیر و دائمی‌اند: «فأقم وجهک للدین حنیفا فطرت الله التی فطر الناس علیها لاتبدیل لخلق الله» (روم: ۳۰).


رایزن فرهنگی کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: بعثت پیامبر گرامی اسلام(ص) منشأ تحولی عظیم و شکل‌گیری جامعه انسانی با اهداف و آرمان‌های بزرگ بود که به شکل‌گیری تمدن اسلامی انجامید و ترغیب اسلام به فراگیری و گسترش دانش، ترویج روحیه کار و تلاش و پرهیز از رهبانیت و تأکید بر فرهنگ عزت‌خواهی توانست  مدنیت و تمدن بزرگی را مبتنی بر بینش و فرهنگ اسلامی ایجاد کند که قرن‌ها پیشتاز عرصه‌های علمی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی در جهان بود


وی در ادامه گفت: براساس نگاهی اجمالی به آیاتی از  قرآن درباره اقوام مختلف و دوره‌های متفاوت زندگی انسان‌های گذشته یا آیاتی که به‌طور مستقل به بیان اصول فکری و روش زندگی انسان پرداخته‌اند، به‌راحتی می‌توان از تعریف‌ و تمجیدها یا انتقادهای خداوند نسبت به عملکرد گذشتگان، نظر این کتاب آسمانی را در زمینه مبانی برپایی یک تمدن صحیح و دینی دریافت. پاره‌ای از مهم‌ترین این مبانی که آیات متعددی در باره آن در قرآن کریم آمده است عبارت‌اند از:


-تعامل در هم‌زیستی با دیگران ، آداب و اخلاق حسنه، امنیت اجتماعی، جاودانگی و جهان‌شمولی اسلام، نگرش توحیدی به عالم، علم و آگاهی، ردگرایی (عمل بر حسب تفکر و تعقل)، توجه به فطرت،شناخت و توجه به حقوق دیگران و پرهیز از تعصبات ناپسند


رخشنده سخنان خود را با فرازی از فرمایشات مقام معظم رهبری در این خصوص به پایان برد: حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران دیدگاه های خاص خود را در باره تمدن نوین اسلامی داشته و دارند و بر اساس اندیشه های ایشان تمدن نوین اسلامی  توحید محور است؛ توحیدی که نه تنها در عقیده و قلب آدمیان حضور دارد بلکه همانند روحی، همه ساحت های فردی و اجتماعی، مادی و معنوی انسان را احاطه کرده است. آزادی، استقلال، علم و پژوهش، اخلاق و معنویت، قدرت، سیاست، قضاوت، امنیت، سبک زندگی ،دفاع و ... جملگی توحیدی هستند و بدون توجه به جهانبینی توحیدی نمی توان به تمدن مطلوب اسلامی دستیافت.


سخنران بعدی نشست پروفسور ازیومردی عذرا، استاد تمام وقت دانشگاه اسلامی دولتی شریف هدایت الله جاکارتا بود که اظهار داشت: در حال حاضر بصورت مطلق نمی توان گفت که تمدن اسلامی در کشوری به صورت کامل شکل گرفته است و پیشرفت های تمدنی خود را در حال دستیابی است. در خاورمیانه که کشورهای اسلامی حضور دارند و روزی مهد تمدن اسلامی بوده است متاسفانه شاهد دشمنی، درگیری و کشتار هستیم.


وی افزود: از یک طرف مسلمانان از افول غرب و اروپا خوشحال می شوند ولی واقعا" برای پیشرفت تمدن اسلامی خود برنامه ای ندارند. امروز در برخی از کشورهای غیر اسلامی مانند چین شاهد پیشرفت هایی هستیم.


وی به این سوال که چرا امت اسلامی به تمدن نرسیده است؟ اینگونه پاسخ داد:  


- مسلمانان از شکوفایی اسلام در قرون گذشته درک درستی ندارند و آنهم بدلیل مشکلات عدیده ای است که خواسته و ناخواسته برایشان ایجاد شده است.


- مسلمانان از تاریخ گذشته، چه افول و سقوط تمدن و چه شکوه آن، عبرت نمی گیرند. درگیری سیاسی و تا تشکیل ملوک الطائفه باعث افول و حتی سقوط تمدن بوده، اما از آن درسی نمی گیرند و به درگیری خود ادامه می دهند.


- مسلمانان از منابع طبیعی فراوانی برخوردارند که برای ایجاد و ساخت تمدن استفاده نکرده اند، بلکه از آن به عنوان سرمایه ای برای درگیری و جنگ بهره برده اند، ساختمان ها و برج های بلندی ساخته اند، باشگاه فوتبال را خریداری کرده اند. در حالی که می توانند مثلاً به توسعه پایداری برای کشورهای فقیر در آفریقا و ... بپردازند.


وی افزود: همکاری ملت با ملت و کشور با کشور یکی از راهکارهای مهم است برای مثال ما شاهد پیشرفت های بسیار خوبی در حوزه علم و دانش و پزشکی در ایران هستیم که می بایست جهت تبادل و همکاری های علمی با آن کشور از طریق دانشگاه ها ارتباطات برقرار گردد.


وی ادامه داد: ما باید از ایده آل سازی دوری کنیم و با واقعیت روبرو بشویم. وحدت و یکی شدن اسلام (امت اسلامی و مسلمانان) در زمان گذشته و حتی پس از رحلت پیامبر شاهد وقایع تلخی در تاریخ اسلام هستیم  و لذا د عمل به نظر می رسد که وحدت در حال حاضر امکان پذیر نباشد ولی باید برای تحقق آن تلاش کرد. سنی و شیعه نمی توانند یکی بشوند و شاید هم سنت الله است که اینگونه باشد. چه باید کرد؟ تسامح و احترام متقابل باید توسعه یابد.


وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: در حال حاضر به نظر می رسد ایران در حوزه های مختلف و همچنین  علم و فناوری پیشرفت های خوبی دست یافته است ، اما تحریم های آمریکا تا حدودی مشکلاتی را برای آنان ایجاد کرده است ولی علیرغم این مشکلات، می توان گفت ایران قدم هایی در برخی از حوزه ها جهت  شکل گیری تمدن نوین اسلامی برداشته است. و امیدواریم اندونزی نیز با اینکه برخی رفتار ضد تسامح و تحمل را هر از چند گاهی از خود نشان داده است ولی توانایی و سرمایه های لازم را برای شکل دادن یک تمدن اسلامی را دارد .


سخنران بعدی این نشست دکتر محسن لبیب، الهام بخش خانه خرد و عضو شورای اهل بیت اندونزی (ابی) بود که در ابتدای سخن خود گفت: تمدن اسلامی به معنی کلمه آن نداریم. چون در گذشته تمدن اسلامی حتی از الحاق یا احتلال، تهاجم و خشونت استفاده کردند و این منافات با اصل تمدن اسلامی است که ایجاد آرامش و امنیت است. تمدن اسلامی در قرون متمادی بیشتر جنبه مادی داشته است.


وی افزود: بسیاری جهان اسلام را تنها در کشورهای عربستان سعودی و مصر و ... منحصر می کنند، در حالی که در مناطق دیگر این اتفاق افتاده است که ملتی به آرمان های اسلامی و حتی در حال تلاش در دستیابی به یک تمدن اسلامی است. تمدن اسلامی، چه در امت بشر و چه در یک کشور هنوز اتفاقی نیفتاده است، چون اسلام نیز دارای گرایشات و مکاتب فراوانی است. لذا، این مطلب با امور معرفتی (معرفت شناسی) ارتباط دارد.


وی ادامه داد: بسیاری بین اسلام و تفسیر از اسلام را یکی می دانند. تصور می کنند تفسیری که از اسلام دارند، عین اسلام نازل است. اما اینگونه نیست. تفسیر و فهم ما نسبی است و آنچه که مطلق است، اسلام و وحی است. اگر باور داریم که فهم ما نسبی (یعنی مطلق نیست) به دیگران احترام می گذاریم و تسامح ایجاد می شود.


دکتر محسن لبیب در بخش پایانی سخنان خود گفت: تحریم ها و تبلیغات مسموم آمریکا و صهیونیسم با موضوع ایران هراسی و شیعه هراسی تا حدودی فاصله بین برخی کشورهای اسلامی و ایران ایجاد کرده است که با تدبیر باید به آن پایان داد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران