سال 89 هجری شمسی، 1431 هجری قمری سال 89 هجری شمسی، 1431 هجری قمری سال 89 هجری شمسی، 1431 هجری قمری بعثه مقام معظم رهبری در گپ بعثه مقام معظم رهبری در سروش
سال 89 هجری شمسی، 1431 هجری قمری سال 89 هجری شمسی، 1431 هجری قمری سال 89 هجری شمسی، 1431 هجری قمری سال 89 هجری شمسی، 1431 هجری قمری سال 89 هجری شمسی، 1431 هجری قمری

سال 89 هجری شمسی، 1431 هجری قمری

english turkish 繁體中文 kiswahili Точики العربیة اردو русском ภาษาไทย KISWAHILI français malayu hausa हिंदी            


 

 

 

 

 

بسم اللَّه الرحمن الرحيم

 

والحمدلله رب العالمين و صلي الله علي سيدنا محمد المصطفي و آله الطيبين و صحبه المنتجبين

 

كعبه، رمز وحدت و عزت و نماد توحيد و معنويت، در موسم حج ميزبان دل‌هاي مشتاق و اميدواري است كه از سراسر گيتي، به فراخوان ربّ جليل پاسخ گفته و لبيك‌گويان به زادگاه اسلام شتافته‌اند. امت اسلامي اكنون مي‌تواند تصويري فشرده را از گستردگي و تنوع خويش و عمق ايماني كه بر دل پيروان اين دين حنيف حاكم است، با چشم فرستادگان خود كه از چهارگوشه‌ي جهان در اينجا گرد آمده‌اند، مشاهده كند و اين سرمايه‌ي عظيم و بي‌مانند را به درستي بشناسد.

 

اين بازشناسي خويش، كمك مي‌كند تا ما مسلمانان به جايگاه شايسته‌ي خود در دنياي امروز و فردا پي ببريم و به سوي آن حركت كنيم.

 

گسترش موج بيداري اسلامي در دنياي امروز، حقيقتي است كه فرداي نيكي را به امت اسلامي نويد مي‌دهد. از سه دهه پيش كه با پيروزي انقلاب اسلامي و تشكيل نظام جمهوري اسلامي، اين خيزش پرقدرت آغاز شد، امت بزرگ ما بي‌وقفه پيش رفته، موانعي را از سر راه برداشته و سنگرهايي را فتح كرده است. پيچيده‌ترشدن شيوه‌هاي دشمني استكبار و تلاش پرهزينه‌اي كه در مقابله با اسلام مي‌كند نيز به دليل همين پيشرفت‌ها است. تبليغات وسيع دشمن در جهت اسلام‌هراسي، تلاش شتاب‌زده‌اي كه براي ايجاد اختلاف ميان فرقه‌هاي اسلامي و برانگيختن تعصب‌هاي فرقه‌اي مي‌كند، دشمن‌تراشي‌هاي كاذب از شيعه براي سني و از سني براي شيعه، تفرقه‌افكني ميان دولت‌هاي مسلمان و كوشش براي تشديد اختلافات و تبديل آن به دشمني‌ها و معارضه‌هاي لاينحل، استفاده از سازمان‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي براي تزريق فساد و فحشاء ميان جوانان، همه و همه واكنش‌هاي سرآسيمه‌گون و آشفته در برابر حركت متين و گام‌هاي استوار امت اسلامي به سوي بيداري و عزت و آزادگي است.

 

امروز برخلاف سي سال پيش، رژيم صهيونيستي ديگر يك هيولاي شكست‌ناپذيري نيست؛  برخلاف دو دهه پيش، آمريكا و غرب تصميم‌گيران بي چون و چرا در خاورميانه نيستند؛  بر خلاف ده سال پيش فن‌آوري هسته‌اي و ديگر فن‌آوري‌هاي پيچيده براي ملت‌هاي مسلمان منطقه، دور از دسترس و افسانه‌گون به شمار نمي‌رود. امروز ملت فلسطين، قهرمان مقاومت است، ملت لبنان به تنهايي شكننده‌ي هيبت پوشالي رژيم صهيونيستي و فاتح جنگ 33 روزه است و ملت ايران پرچمدار و خط‌شكن حركت به سمت قله‌ها است.

 

امروز آمريكاي مستكبر، فرمانده‌ خودخوانده‌ي منطقه‌ي اسلامي و پشتيبان اصلي رژيم صهيونيستي، در باتلاقي كه خود در افغانستان پديد آورده گرفتار است؛ در عراق با همه‌ي جنايت‌هايي كه به مردم آن كشور وارد كرده، در حال منزوي شدن است؛ در پاكستان مصيبت‌زده از هميشه منفورتر است. امروز جبهه‌ي ضداسلام كه دو قرن بر ملت‌ها و دولت‌هاي اسلامي تحكمي ظالمانه مي‌كرد و منابع آنان را به يغما مي‌برد، شاهد زوال نفوذ خود و ايستادگي دليرانه‌ي ملت‌هاي مسلمان در برابر خود است و در نقطه مقابل، حركت بيداري اسلامي در حال پيشروي و عمق‌يابي روزافزون است.

 

اين اوضاع اميدبخش و حامل بشارت، بايد ما ملت‌هاي مسلمان را از سويي مطمئن‌تر از هميشه، به سوي آينده‌ي مطلوب به پيش براند و از سوي ديگر با درس‌ها و عبرت‌هاي خود، هشيارتر از هميشه نگهدارد. اين خطاب عمومي، بي‌گمان علماي ديني و رهبران سياسي و روشنفكران و جوانان را بيش از ديگران، متعهد مي‌سازد و از آنان مجاهدت و پيشگامي مطالبه مي‌كند.

 

قرآن كريم، رسا و زنده، ما را مخاطب مي‌سازد: «كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّـهِ1». امت اسلامي در اين خطاب عزتمند، پديدآمده براي بشريت است.  هدف از پيدايش اين امت، نجات بشر و خير بشر است.

 

وظيفه‌ي بزرگِ آن هم، فرمان دادن به نيكي و بازداشتن از بدي و ايمان راسخ به خداست.  هيچ معروفي برتر از نجات ملت‌ها از چنگال قدرت اهريمني استكبار و هيچ منكري زشت‌تر از وابستگي و خدمت به مستكبران نيست. امروز كمك به ملت فلسطين و محاصره شوندگان غزه، همدردي و همراهي با ملت‌هاي افغانستان و پاكستان و عراق و كشمير، مجاهدت و مقاومت در برابر تعدي آمريكا و رژيم صهيونيستي، پاسداري از اتحاد مسلمانان و مبارزه با دست‌هاي آلوده و زبان‌هاي مزدوري كه به اين اتحاد ضربه مي‌زنند و گستردن بيداري و احساس تعهد و مسئوليت در ميان جوانان مسلمان در همه‌ي اقطار اسلامي، وظايف بزرگي است كه متوجه خواص امت است.

 

منظره‌ي شكوهمند حج، زمينه‌هاي مساعد براي انجام دادن اين وظايف را به ما نشان مي‌دهد و ما را به تلاش مضاعف و همت مضاعف فرا مي‌خواند.

 

والسلام عليكم و رحمة الله

سيد علي حسيني خامنه‌اي

اول ذي‌الحجة‌الحرام 1431

هفدهم آبان 1389

 

1) سوره آل عمران، آيه 110

 

 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران